Kommunikation, Sprache und soziales Milieu in den Dramen 'Heimarbeit' und 'Mensch Meier' von Franz Xaver Kroetz
Franz Xaver Kroetz'ün 'Heimarbeit' ve 'Mensch Meier' adlı dramlarında iletişim, dil ve sosyal çevre etkileşimi
  1. Tez No: 317421
  2. Yazar: SERAP DEVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ACAR SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışmada somut anlamda `yaşam alanları' olarak bilinen sosyal çevrelerin dilsel boyutuyla şekillenmesi incelenmiştir. Bu husus edebiyat biliminde yeterince araştırılmamıştır. Çalışmada Franz Xaver Kroetz'ün `Heimarbeit' ve `Mensch Meier' adlı dramlarında gösterilen farklı yaşam alanları ve bu alanların dilsel ve iletişimsel özellikleri araştırılarak karşılaştırılmıştır. Kroetz dram yazarı olarak Almanya'da sosyal realizmin tipik bir temsilcisidir. Oyunları taşra veya proleter kesimin günlük aile yaşamını gerçekçi bir biçimde sahnelemeyi temel alır.`Heimarbeit'da kadının gayrı meşru hamileliği ve dünyaya getirdiği çocuğun eşi tarafından öldürülmesinden ortaya çıkan sorunlar, bu sorunların tehdit ettiği aile yaşamının yeniden düzenlenmesi konu edilir. Çalışmada, karı kocanın yaşamlarını yeniden düzenleme çabalarının konuşmalarına nasıl yansıdığı gösterilir.`Mensch Meier' de ise bir ailenin sosyal olarak yükselme isteği ele alınır. Ailenin günlük yaşamı erkeğin işsizlik korkusuyla, kadının ve yetişkin oğullarının ev ortamını terk etmesiyle değişir. Çalışmada, meslek hayatında atılan başarılı adımların konuşma ve davranışlar üzerindeki etkisi araştırılır.Bu ifade biçimlerinin sosyal bir olgu olarak kavranması için sosyolojik, edebiyat bilimsel ve sosyolenguistik kaynaklar temel alınır. Bu bağlamda çalışma toplumlardaki sosyal farklılıkların kuramsal olarak kavranmasını ele alan teorik bir kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın analitik kısmında ise figürlerin farklı bağlamlar içersinde birbiriyle olan iletişimi analiz edilerek figürlerin iletişim sırasındaki sosyal yönelimleri ve kullandıkları etkileşim kuralları oluşturulur.Bu bağlamda figürlerin problemlere olan yaklaşımları ve problemleri çözerken ifade ettikleri değer, normlar ve sosyal kurallar önem taşımaktadır. Ayrıca cinsiyetler arasındaki ilişkiler ve ilişkideki duygular, ahlaki ve sosyal değerlendirmeler de dikkate alınması gereken önemli unsurlar arasında yer alır.
Özet (Çeviri)
In this study, linguistic formation of the social environments known as“living spaces”has been examined. Not enough research has been conducted on this matter in literary science. Different living spaces and their linguistic and communicative properties as shown in Franz Xaver Kroetz's dramas named `Heimarbeit? and `Mensch Meier? were compared in this study. As a dramatic writer, Kroetz is a typical representative of the social realism in Germany. His plays are based on a realistic presantation of suburban or proletarian families? daily life.The plot of the `Heimarbeit? is about the problems the family face when the woman becomes pregnant illegitimately and her husband kills the child and also about the reorganization of their family life which is threatened by these problems. What is shown in this study is, how these reorganization efforts of the couple are reflected in their dialogs.`Mensch Meier? tells about a family which is after a better social status. The daily life of the family undergoes a big change when the man fall in the fear of unemployment and his wife and adult sons leave the house. The study shows how successful steps in professional life effects the words and behaviors.Sociological, literary scientific and social linguistic resources are taken as a basis in order to conceive these forms of expression as a social phenomenon. In this perspective, a theoretical part which deals with the perception of social differences in the societies in general is included in the study. In the analytical part of the study, interaction of characters in different contexts is analyzed, and from this point, the social trends of communication and the rules of interaction adopted by these characters are presented.In this context, the approaches chosen by the the characters in order to solve the problems and the values, norms and social rules they express during this process are important. In addition, relations and emotions between the two sexes, together with moral and social assessments are among the important factors to be considered.