Şihabüddin es-Sühreverdî'nin felsefî hikâyeleri
Shabuddin es-Suhrawardi's philosofical stories
- Tez No: 317441
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KUTLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Genel olarak tez Giriş, İki Bölüm ve Sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun önemi, amacı, metodu ve kapsamı ortaya konulmaktadır. Birinci bölümde Sühreverdî'nin hayatı, tahsili, ilmi ve entelektüel şahsiyeti, ölümü, eserleri, düşünce gelişimi ve felsefî hikâyelerin genel hatlarıyla özellikleri çalışılmıştır. Hikâyelerde Semboller ve Açıklamaları başlıklı ikinci bölümde ?Kozmolojik? ve ?Psikolojik? semboller ele alınarak incelenmiştir. Konuyla ilgili genel değerlendirme ve ulaşılan sonuçlar ise Sonuç kısmında yer alır.
Özet (Çeviri)
The dissertation consists of introduction, two following sections and conclusion. In the introduction is defined importance, goal of the topic, method and scope of exploration. İn the first section is presented biography, education, scientific and intellectual personality of Suhrawardi. Moreover, his works are studied in general terms here. In the second part titled ?Symbols Used in The Stories and Their descriptions? all symbols are divided to“cosmological”and“psychological”. General assessment refering to the subject is given in the conclusion.