Çalışma yaşamında işgören motivasyonunu artıran özendirme araçlarının etkinlikleri üzerine hizmet sektöründe bir araştırma
A research on the service sector regarding the effectiveness of the incentive tools motivating the employee in the labor life
  1. Tez No: 317442
  2. Yazar: ASLI BAYGÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde, örgütlerin, rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilmeleri için öncelikle üretimin en önemli kaynağı olan emek faktörünü iyi yönetmesi gerekir. Örgüt hedeflerinin gerçekleştirilmesinde üretime girdi olan emek faktörünün en verimli şekilde kullanılması için motivasyonunu olumlu yönde etkileyecek araçların belirlenip, bunların sağlanması gerekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada motivasyonun tanımı ve tarihsel açıdan ne tür gelişmeler gösterdiği, çalışma yaşamındaki taraflarca önemi, geliştirilen motivasyon teorileri, çalışma yaşamının dinamikleri açısından motivasyonu özendirici enstrümanlar ve motivasyonun etkilemekte olduğu diğer insan kaynakları faaliyetleri arasındaki ilişkiler ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde danışmanlık alanında faaliyet gösteren küçük ölçekli bir firma çalışanlarının motivasyon özendirme araçlarının etkinliğine dair beklentilerinin demografik unsurlara göre değişkenlik gösterip göstermediği ölçülmüştür. Analiz sonucunda firma çalışanlarının özendirme araçlarının etkinliğine dair beklentilerinin aynı beklentiler içinde oldukları ve firmada uygulanan motivasyon uygulamalarını aynı düzeyde algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, organizations should ideally manage ?the labor? in order to the get the upper hand on their competitors. In order to use the labor factor efficiently and organize the resource of human, there need to determine the incentive tools increasing the motivation of labor and provide the same. In this thesis includes more detailed information regarding the descriptions of motivation, historical development process of the motivation, the importance of the motivation by the parties in the labor life, incentive tools of motivation in the terms of dynamics of labor life, the relationship between motivation and the other strategically matters in the field of the human resources. In the practice chapter of this study, the expectations of the effectiveness of the incentive tools increasing the motivation belongs to the employees in the small scaled company acting in the field of consultancy sector are being considered whether the same change according to the demographic variables. As a result of the analysis, it has been precipitates that the expectations on the effectiveness of the incentive tools of the employees in the subject company seems to be almost identical and also the apprehension regarding the degree of the practice level in the subject company bears a similarity between every kind of demographically variables.