Çocuklara Mahsus Gazete' de değerler eğitimi (1-100 sayılar)
Values education at Çocuklara Mahsus Gazete' (1-100 issues)
  1. Tez No: 317450
  2. Yazar: GÜLŞAH ATMACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KESKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ?Değerler Eğitimi ve Çocuk Dergiciliği? üzerinde durulmaktadır. Değerler Eğitimi incelenirken değerin neliği ve tasnifi ile değerler eğitimi üzerinde durulurken; çocuk dergiciliği anlatılırken dergilerin dünyada ve Türkiye'deki tarihi gelişim seyri incelenmektedir.İkinci bölümde ise ?Çocuklara Mahsus Gazete'nin Şekil ve Tür Açısından İncelenmesi? konu edinilmiştir. Derginin hikaye, anı, şiir, tiyatro, fabl gibi türlere yer verdiği, şekil yönünden de dönemin en renkli dergisi olduğu görülmüştür.Üçüncü bölümde ise ?Çocuklara Mashsus Gazete'de Dini ve Ahlâki Değerlerin Tasnifi? incelenmektedir. Ahlâki Değerlerin tasnifi incelenirken en çok kullanılandan en az kullanılana göre bir sıralama yapılmıştır.Çalışmamızın amacı Çocuklara Mazhsus Gazete'deki dini ve ahlâki değerlerin din eğitimi açısından incelenip günümüz din eğitmine yapacağı katkıları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three main sections. In the first section,“Values ?Education and Children's Magazines”are emphasized. We have focused on the what and classification of value while examining the values education. On the other hand, we have focused on the historical development of children's magazines in Turkey and world while children's magazines are being described.In the second section,“Çocuklara Mahsus Gazete”has been subject to review of type and shape. Such works like story, memoir, petry, drama and fables are included in the magazine and it is the most colourful magazine of its' era.In the third section, the classification of religious and ethical values are examined at Çocuklara Mahsus Gazete.In examining the classification of ethical values, the values are sorted from most used to less used in the magazine.The aim of this study is examining the religious and ethical values in terms of religious education at Çocuklara Mahssus Gazete to determine the contributions of these values to the contemporary religious education.