Özelleştirme ve iş sözleşmesine etkisi
Privatization and its impact on emplayment contract
- Tez No: 317449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ülkemizde ilk defa 1986 yılında uygulanmaya başlanan özelleştirme uygulamalarına ilişkin olarak bir çok yasal düzenleme yapılmış ve özelleştirmenin çalışanlara olan olumsuz etkilerini bu yasal düzenlemelerle önlenmeye çalışılmıştır. Ancak her ne kadar önlenmeye çalışılmış olsa da uygulamada sorunlar ortaya çıkmış ve uyuşmazlıklar yargıya intikal etmiştir.Çalışmamızın ilk bölümünde özelleştirmenin tanımı yapılmış, yöntemleri belirtilmiş, Dünya'dan örnekler ve Türkiye'deki yasal düzenlemeler anlatılmıştır. İkinci bölümde ise özelleştirmenin iş sözleşmelerinin feshine ve feshinden sonra olan etkisi gerek öğreti gerekse Yargıtay içtihatları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Several legal regulations have been made in relation with privatization applications, which started in 1986 in our country for the first time, to prevent the negative impact of the privatization on the laborers. Although attempts were made to prevent the problems, several problems have arisen in the application and conflicts were submitted to the courts.In the first part of our work, the privatization is defined and its methods are described , examples of privatization from the world are cited and the regulation in Turkey is explained. The second part deals with the effects of the privatization on the termination of employment contracts and its effects after termination are examined both in the light of the doctrine and jurisprudence of the Supreme Court.