Kredi Garanti Fonu uygulaması ve ekonomik etkileri
The implementation of Credit Guarantee Fund and its economic impacts
  1. Tez No: 725298
  2. Yazar: SEFA MERT ARABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN HÜSEYİN ÇETENAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
18.yy itibari ile ilk örneklerini gördüğümüz Kredi Garanti Sistemleri günümüzde aktif olarak varlığını sürdürmekle birlikte temel amacı küçük yatırımcılara ve KOBİ'lere kefaletli kredi imkanı sunmaktadır. Tüm dünyada özel ve Devlet destekli olarak verilen bu hizmet ile özellikle küçük işletmelerin teminat yetersizliğinden doğan sorunlarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Verilen bu hizmet neticesinde işletmelerden istihdam artışı sağlanması, bu sayede işsizlik sorununa yardımcı olmaları, üretimin ve üretim kalitesinin artırılması, teknolojik gelişmeler ile ekonomik büyüme ve refahın artırılması beklenmektedir. Ülke ekonomisi içerisinde KOBİ'ler %98'lik paya sahip olup üretim mekanizmasının lokomotifi olarak görülmektedir. Ülkelerin gelişmişlik ile KOBİ'lerin hasılat değerlerine göre mikro, küçük ve orta nitelikteki KOBİ olarak belirlenmektedir. KOBİ'lerin temel sorunlarına çözüm üretmek ve akabinde ülke ekonomisinde büyümeyi sağlamak amacıyla varlıklarını sürdüren Kredi Garanti Fonları (KGF) özellikle kriz dönemlerinde KOBİ'ler için kurtarıcı mekanizma olmaktadır. Dünyada örneklerindeki gibi Kredi Garanti Sistemlerinin vermiş olduğu teminat ve kefaletli krediler neticesinde işsizlik oranında azalma ve istihdam oranında artış gözlemlenmiştir. KOBİ'lerin temin etmiş oldukları fonların büyüme doğrultusunda kullanıldığı, firmaların büyüme oranı ve KGF'nin vermiş olduğu kefalet miktarı arasında doğrusal bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada Kredi Garanti Fon'unun işlerliği ve ekonomik veriler üzerinde ne tür etki bıraktığı incelenmiştir. KOBİ'lerin teminat problemleri nedeniyle erişim sağlayamadıkları fonlara Kredi Garanti Fonları sayesinde erişebildikleri, temin edilen kredilerin önceki çalışmalar incelendiğinde pek çok işletme tarafından doğru amaçlar doğrultusunda kullanıldığı ileri sürülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Credit Guarantee Systems, which we have seen the first examples of as of the 18th century, continues to exist actively today, but its main purpose is to offer bailed-out loans to small investors and SMEs. With this service, which is provided privately and state-sponsored all over the world, it is aimed to solve the problems arising from the lack of collateral, especially for small businesses. As a result of this service, it is expected that businesses will increase employment, thus helping the unemployment problem, improving production and production quality, increasing technological developments and economic growth and prosperity. SMEs have a 98% share in the country's economy and are seen as the engine of the production mechanism. It is determined as micro, small and medium SME according to the development of countries and the revenue values of SMEs. Credit Guarantee Funds (KGF), which continue to have assets in order to solve the fundamental problems of SMEs and subsequently to ensure growth in the country's economy, are the saviour mechanism for SMEs, especially in times of crisis. As examples in the world, as a result of the guarantees and bailed-out loans provided by Credit Guarantee Systems, the unemployment rate decreased and the employment rate increased. It has been observed that the funds provided by SMEs are used in line with growth, and there is a linear relationship between the growth rate of the companies and the amount of bail granted by kgf. In this study, the functioning of the Credit Guarantee Fund and what effect it has on economic data are examined. It can be argued that SMEs have access to funds that they cannot access due to collateral problems through Credit Guarantee Funds, and that the loans provided are used by many enterprises for the right purposes when previous studies are examined.