İşletmelerde kriz yönetimi (Afyon ili mermer işletmelerinin 2001 ekonomik krizinden etkilenme durumlarını görüşmeye yönelik anket çalışması)
Administrating's management of crisis (The public survey investigating influence of economic crisis on marble companies in Afyon by the year 2001)
- Tez No: 125732
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
in YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZET İ İŞLETMELERDE KRİZ YÖNETİMİ, ( AFYON İLİ MERMER İŞLETMELERİNİN 2001 EKONOMİK KRİZİNDEN ETKİLENME DURUMLARINI GÖRÜŞMEYE YÖNELİK ANKET ÇALIŞMASI). Ömer PETEN İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2003 Danışman: Yrd.Doç.Dr Yusuf TOPAL 2001 Yılı Şubat Ayında ülkemizde meydana gelen ekonomik kriz ortamında, Afyon ili mermer işletmelerinin bu krizden nasıl etkilendiği incelenmiştir. Bu çalışmada mermer işletmelerinin genel tanıtım bilgileri, istihdam, ihracat, kriz yönetimi kriz dönemi işletme stratejileri ve davranışları, tespit edilmeye çalışılmıştır. Tamamı küçük ve orta ölçekli işletmeler olan mermer işletmelerinin ekonomik krizlere dayanıklılığı ölçülmeye çalışılmıştır. Dış çevre faktörlerinden kaynaklanan kriz dönemlerinde mermer işletmelerinin nasıl davrandıkları ve ne tür bir strateji takip ettikleri ortaya konulmuştur. İşletmelerim yaşamlarını davam ettirmelerinde önemli bir etken haline gelen krizlerin önlenmesi veya en az zararla atlatılması için işletme yöneticilerinin etkili bir kriz yönetimi uygulamaları ile mermer işletmelerinin kriz dönemi davranışlarını tespit etmeyi amaçlayan bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ADMNISTRAITNG'S MANAGEMENT OF CRISIS, ( THE PUBLIC SURVEY INVESTIGATING INFLUENCE OF ECONOMIC CRISIS ON MARBLE COMPANIES IN AFYON BY THE YEAR 2001 ). Ömer PETEN Department Of Management Afyon Kocatepe University, The Institute Of Social Sciences September 2003 Advisor: Yrd.Doç.Dr. Yusuf TOPAL Afyon marble companies are studied about effects of crisis occurred in our country, in 2001 in this study general information, employment, exportation, management of crisis and marble companies attitude in crisis period tried to be figured out Enduring capacity of all small and medium scale marble campaniles tried to be measured. Period of crises produced by surrounding factors and behavior or strategy of marble companies tried to figured out. To prevent or overcome the crises which have become vital about companies, with less herm, administrators behavior our and management varieties are examined under four sections.