منهج الاستنباط من القرآن الكريم عند سعيد النورسي في رسائل النور
Risa'il Al-Nur'da Saeed Al-Nursi'ye göre Kur'an-ı Kerim'den istinbat yöntemi
  1. Tez No: 714189
  2. Yazar: HAYDER KHALEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HASAN ALHADİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Al-Iraqia University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Çalışmalar ve uzman hocalarıma danıştıktan sonra, araştırmanın aşağidaki başlıkta olmasina karar verildi: Risa'il Al-Nur'da Saeed Al-Nursi'ye göre Kur'an-ı Kerim'den istinbat yöntemi Araştırma, teşriin temel kaynakları olan (Kitap, Sünnet ve icma) sağlam bir temele dayandığını açıkça ortaya koymaktadır. Bu da Bediü'z-Zaman el-Nursi'nin Risâit-i Nur'daki çıkarımlarıyla Kur'ân-i Kerim'in sırlarını ve iman hakikatlerini ortaya çıkarmaya yol açar. Dolayısıyla şöyle denilebilir: Nur Mesajlanı, Kuran'ın rehberligi ve nuruyla, egitim, davranış ve medeni bir yaklaşım, bir bilgi sistemi ve insani ve kozmik realiteyi banşa, adalete, hoşgörüye ve iyiliğe ilerletmeyi amaçlayan bir kolejdir. Arama Planı: Araştırmanın tamamlanmasından önce ve sonra, aşağıdaki belitilen şekilde bir giriş, dört bölüm ve bir sonuca bölünmesi gerekti: Birinci bölüm: İlk konu: Badi el-Zaman Nursi'nin hayatı İkinci konu: Risa'il Al-Nur'da kısa bir çalışma Ikinci bölüm: Ilk konu: Dilsel ve terminoloji olarak Istinbat kavramı İkinci konu: Dilsel ve terminoloji olarak Tefsir, yorum ve çıkarım kavramı: Üçüncü konu: İstinbat, yorumlama, tefsir ve çıkarım arasındaki fark Üçüncü Bölüm: İlk konu: Risa'il el-Nur'da Kur'an-1 Kerim'den istinbatın şartları İkinci konu: Risa 'il el-Nur'da istinbat yöntemleri Dördüncü bölüm Birinci konu: Risailü'n-Nur'dan çıkarılan manayı göz önünde bulundurarak istinbat bölümleri Ikinci konu: Risailü'n-Nur'dan Kur'an metnine göre istinbat bölümleri Ardından, araştırmacının kilometre taşları olarak ortaya koyduğu en önemli noktalan ve bu tez boyunca çıkarılan önemli sonuçları içermektedir.
Özet (Çeviri)
The selection took place after studying and consulting with my specialist professors, provided that the research be under the following title:“Deduction Approach from the methodology of deduction in the holy Qur'an for Saeed Al-Nursi in Alnoor Letters”The first chapter: The life of Badi Al-Zaman Saeed Nursi and a brief study in his book (Risalaat Al-Nur) Chapter Two: To clarify the concept of deduction from the Holy Qur'an and its relationship to interpretation, interpretation and inference. It showed the limits of these four terms starting from the deduction; Because it is the basis of my research, and ends with a statement of the difference between it and the other three terms. The third chapter: It relates to mentioning the conditions and methods of deduction in the Risa'il al-Nur, so that Nursi's approach to deduction from the Noble Qur'an is clear according to what was decided in light of the conditions that must be met in the deduced and in the deduced meaning. The fourth and final chapter has been devoted to the discussion in it about the sections of deduction from the Holy Qur'an in the Risa'il al-Nur, which are divided into many types from two considerations. The first came with regard to the deduced meaning and has two parts. To the full meaning and the partial meaning. As for the second, it was divided on the basis of the Qur'anic text into two parts, the first of which came in view of the appearance and invisibility of the Qur'anic text. The second is to look at the individual and the structure in the Qur'anic text. Conclusion and results, which include the most important points that the researcher came up with as milestones and important results that were pressed through this thesis.