Fiziksel ve sanal güvenlik algısının TBMM çalışanları açısından analizi
An analysis of physical and cyber safety concerns of the GNAT staff
  1. Tez No: 317550
  2. Yazar: HAKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Kamu Yönetimi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
2010 yılı referandumundan sonra Hükümet yargı, yasama ve yürütme alanında reform süreci başlatmış yapısal değişikliklere gitmiştir. 2011 yılı yaz aylarında kanun hükmünde kararnameler ile yürütmede de kapsamlı reformlar yapmıştır. 18 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren TBMM İdari Teşkilat yasası ile yasama reformu da yapılmıştır.Asker TBMM dışına çıkmıştır. Ama aynı yasanın görüşmeleri sırasında polisin de çıkarılması gündeme gelmiştir. Ancak hem asker hem polisin TBMM dışına çıkarılması halinde yerine işler bir model bulunamamıştır. Bir yandan yapılan değişiklere paralel ikincil mevzuat oluşturulurken, bir yandan da polisin de TBMM'den çıkarılması tartışmaları devam etmektedir.Bir yandan da dünya siber saldırıların arttığı, ülkelerin siber savunma ve saldırı orduları kurduğu bir döneme girmiştir. TBMM web sitesi de bu saldırıların hedefi olmaya başlamıştır. Sanal ve fiziksel ortamda çok yüksek sayıda ziyaretçi alan TBMM Türkiye ve dünyadaki gelişmlelere paralel olarak değişim süreci devam etmektedir. Bu çalışma yapılacak bu düzenlemelere ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
After the referandum held in 2010, the government has initiated a reform process in judiciary, legislative and executive fields making structural changes. In the summer of 2011, extensive reforms have also been achieved in executive fields through decree laws. Legislative reforms have been made with the Law on Administrative Organization of the Grand National Assembly of Turkey (GNAT) which entered into force on December 18th, 2011.The Military Staff left the GNAT. However, the issue of police also leaving the GNAT premises was also brought to the agenda during the negotiations of the aforementioned law. There was no such system found that would work effectively substituting both the police and military staff. While a secondary regulation parallel to the changes made is being formed, controversions considering the issue of police leaving the GNAT still continues.On the other hand, the World has entered an era in which countries have recently established cyber defence mechanisms and attack armies due to increasing cyber attacks. The website of the GNAT has also been the target of those attacks. The website of the GNAT which hosts many visitors both virtually and physically, continues to evolve parallel to the developments in the World. This study will shed light on these regulations.