Poliste ekonomik çıkar motifli yozlaşma algısı: Gündelik rüşvet üzerine bir alan araştırması
Perception on economically motivated corruption in the Turkish Police: A field survey on routine corruption
  1. Tez No: 317555
  2. Yazar: ALİ RIZA BAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kolluk görevlilerinin de içinde olduğu kamu kurumlarındaki gündelik rüşvet sorunu istisna olarak değerlendirilemeyecek boyutlardadır. Yeterince önem verilmeyen gündelik rüşvet, zamanla daha ağır eylemlere kapı açmaktadır. Tüm dünyada ortak nedenleri bulunan gündelik rüşvetin tamamen kaldırılması mümkün olmamakla birlikte bu hedef doğrultusunda önemli çabalar sarf edilmektedir. Bu sayede kolluk teşkilatlarında daha büyük yolsuzlukların önüne geçilebilecektir.Bu çalışmada kolluk görevlilerinin karıştığı hem birey hem de kurum olarak polis imajını zedeleyen gündelik rüşvet, ilgili literatür ve uygulayıcı polis memuru rütbesindeki personelin algıları kapsamında tartışılmıştır. Asayiş ve trafik hizmetlerinde gündelik rüşvetle mücadelede çözüm önerileri sunularak oluşturulacak politikalara ışık tutulmaya çalışılmıştır.Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü asayiş ve trafik birimlerinde çalışan toplam 330 personele tezin doğruluk derecesini ölçmek amacıyla anket uygulanmıştır. Araştırmada ?Poliste Ekonomik Çıkar Motifli Yozlaşma Algısı? başlığı altında gündelik rüşvet algısı incelenmiştir. Gündelik rüşvete bakışın üstlere bildirim algısına etkisi ve disiplin boyutu arasındaki ilişkiler birlikte analiz edilmiştir. Bireysel düşüncelerin ve beklentilerin ölçülmesi yoluyla kurumsal bakış da ölçülmüştür.Elde edilen veriler gündelik rüşvetin asayiş ve trafik birimlerinde çalışan personel tarafından ciddi bir sorun olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçlarına göre personel gündelik rüşveti kabul edilemez bulmakta ve gündelik rüşvete karşı disiplin cezası uygulamalarını orantılı bulmaktadır. Bununla birlikte gündelik rüşvetin üstlere bildirimi konusunda personelin isteksizliği özellikle dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Routine corruption in public institutions in which law enforcement officers are included is a very important social problem. Routine corruption is overlooked leads to more serious corruptions in time. There are common reasons leading to routine corruption all over the World. It is not possible to eradicate routine corruption totally. However understanding the reasons of routine corruption will help us to minimize it if not to eradicate altogether.In this study, current perception of routine corruption was examined in the Turkish Police. Moreover, in the light of the encountered problems, policies, fighting methods and related ethical training for them were discussed by determining the deficiencies in these services.In this survey, three dimensions of routine corruption which are; 1) how seriously it is taken, 2) its effects on routine corruption reporting and 3) discipline matters on four forms of police misconduct are investigated. Individual police perceptions reveal organizational approach to routine corruption as well.The survey was conducted in police public safety and traffic units in Kırıkkale Directorate of Security, Turkey. Data were collected through the survey. A total of 330 police officers took part in the survey.Results of research supported hypothesis that among officers working at public safety and traffic units, routine corruption is perceived as a serious problem. Research shows that there is a direct correlation between seriousness of perception of routine corruption and disciplinary punishment. Meanwhile the results attract attention that officers are not inclined to report of routine corruption.