İş ilişkisinde işçinin kişisel verilerinin korunması
Protection of worker's personal data in employment relation
  1. Tez No: 317587
  2. Yazar: SELEN UNCULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde kişisel verilerin işlenmesi hayatın her alanında sıkça rastlanan bir olgu haline gelmiştir ve iş ilişkisi de kişisel verilerin ihlalinin en çok meydana geldiğini alanlardan birini oluşturmaktadır. Kaldı ki ilişkinin daha zayıf tarafını oluşturan işçinin genellikle kişisel verilerinin işlenmesi hakkında yeterince bilinçli olmaması ve kişisel verilerinin ihlaline karşı başvurabileceği koruma yollarından haberdar olmaması, kişisel verilerin iş ilişkisi içindeki yerini ve önemini daha fazla ortaya koymaktadır. Dolayısıyla iş ilişkisinde işçinin kişisel verilerinin korunmasına yönelik uluslar arası alanda yapılan yasal düzenlemeler ve faaliyetler ışığında koruma yöntemlerinin belirlenmesi ve derhal uygulamaya konması şarttır. Kişisel verilerin korunmasının iş ilişkisindeki yerinin ve öneminin gösterilmesi için hazırlanan bu çalışma ile işçinin kişisel verilerinin korunmasına yönelik imkânlar ve gerekli yöntemler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Processing of personal data is a common phenomenon in every aspect of life and employment relation is one of the areas in which the violation of personal data occurs at most. Since worker, as being the weaker party, generally isn?t informed sufficiently about the processing of his personal datas and protection methods against any possible violation, the importance of personal datas in employment relation increases more clearly. Therefore determination and instant application of the protection methods related with the worker?s personal data in employment relation in the light of international legislation and activities is essential. Accordingly this thesis, which was prepared to indicate the situation and importance of the protection of personal data in employment relation, presents the opportunities and vital means about the protection of worker?s personal data.