İnsan ticareti suçu
The crime of human trafficking
  1. Tez No: 317606
  2. Yazar: GÜLŞAH KURT YÜCEKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 556
Özet
Bu çalışma, kökeni 19. yüzyıl başlarına kadar dayanmasına rağmen, son on beş ? yirmi yılda kayda değer bir artış ve yayılma göstererek bugün dünyada küresel boyutta bir tehdit olarak algılanan, kişileri bir ticari ilişkinin konusu haline getirmek suretiyle insan onurunun çiğnenmesine ve aynı zamanda önemli insan hakları ihlallerine neden olan insan ticareti suçunu konu almaktadır. Gün geçtikçe yeni biçimler alan ve özellikle organize suç örgütlerinin gelir kaynakları arasında önemli bir yer edinen bu faaliyet, uluslararası toplumun dikkatini giderek daha fazla çekmekte ve suçla mücadele açısından, ulusal düzeydeki çalışmaların yanı sıra yoğun bir uluslararası çaba ortaya konulmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, konunun, yaygın biçimde kölelik olgusuyla ilişkilendirilen tarihsel gelişimi ele alınmış, kriminolojik özellikleri ortaya konulmuş ve uluslararası çabalar ile kaynak, geçilen ve hedef ülkelerdeki durumu yansıtmak amacıyla insan ticareti suçuyla ilgili ulusal mevzuatlara yer verilmiştir. İkinci bölüm ise, Türk hukukunda, insan ticareti suçu ile ilgili düzenlemelere ve yargısal içtihatlara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is ?trafficking in human beings?, which became one of the most sensational problems faced by the international community today. The historical term ?white slave traffic? is replaced by ?human trafficking?, which seems to be a better fit, considering the large scale of victims, from children to men and women or various types of exploitation, including forced labour, forced marriages, sexual and economic exploitation, etc. As a result of adapting itself to economical, sociological and legal changes and technological developments, it now has a modern face which is more complex, dangerous and shameless. Trafficking in human beings refers simply to the situation of a ?human?, becoming the ?subject? of a commerce, like a merchandise in a trade. The crime, within this context, primarily constitutes an unacceptable and extremely severe treatment against ?human? which is completely uncompatible with human dignity. As a worldwide phenomenon, trafficking in human beings, constitutes a growing problem for the international community. Turkey is in a region, where this crime is committed on a high degree.