Seyfeddin Âmidî'nin kelâm sisteminde usûlü'd-dîn ve usûlü'l-fıkh ilişkisi
Relationship between usul al-din and usul al-fiqh in theologic (kalam) system of Sayf al-Din al-?Amidi
  1. Tez No: 317608
  2. Yazar: VEZİR HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Harman, Vezir, Seyfeddin Âmidî'nin Kelâm Sisteminde Usûlü'd-dîn ve Usûlü'l-fıkh İlişkisi, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet Akbulut, 364 s.Araştırmamızda Seyfeddin Âmidî'nin Kelâm Sisteminde Usûlü'd-dîn ve Usûlü'l-fıkh İlişkisi incelenmiştir.Tez, giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Girişte Usûlü'd-dîn ve Usûlü'l-fıkh ilişkisi ele alınarak, Seyfeddin Âmidî'nin bu ilimlerin neresinde durduğu ve bu ilimlere nasıl bir katkıda bulunduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde, Usûlü'd-dîn ve Usûlü'l-fıkh ilişkisinde en önemli ortak konu olan delîl konusu incelenmiştir. Delîl konusunun Seyfeddin Âmidî'nin kelâm sisteminde nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulduğu araştırılmıştır.İkinci bölümde, Usûlü'd-dîn ve Usûlü'l-fıkh ilişkisinde önemli bir yere sahip olan delîl ile ulaşılmak istenen hüküm konusu irdelenmiştir. Ardından delîl ve hüküm arasında yer alan yorum metodolojisi iki usûl açısından ele alınmıştır.Sonuç bölümünde, tez bölümlerindeki ana fikirler özetlenmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan neticeler ve kanaatler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Harman, Vezir, Relationship Between Usul al-Din and Usul al-Fiqh in theologic (Kalam) System of Sayf al-Din al-?Amidi, Doktorate's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet Akbulut, 364 pp.In this thesis, relationship between Usul al-Din and Usul al-Fiqh in kalam system of Sayf al-Din al-?Amidi have been studied.Thesis, consists of introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, the relation between Usul al-Din and Usul al-Fiqh discussed based on al-?Amidi?s position and how and what Sayf al-?Amidi contributed to the Usul al-Din and Usul al-Fiqh sciences.In the first chapter, evidence (dalel) matter which is the most important common issue in the relation between Usul al-Din and Usul al-Fiqh has examined. And how evidence (dalel) matter has been considered in the system of al-?Amidi's kalam.In the second chapter,the provision which ıs intended achieve by evidence (dalel), the most important issue relation to Usul al-Din and Usul al-Fiqh, is discussed. Then, exegesis methodology which is placed among Usul al-Din and Usul al-Fiqh discussed in terms of both of procedure.In the conclusion, the main ideas which are in sections are summarized. The main ideas and thoughts which are reached have been manifested.