Türkiye'de iç denetimin kamu ve özel sektör uygulamaları açısından karşılaştırılması ve bir araştırma
A comparison of internal auditing practices in public and private sectors of Turkey and a research
  1. Tez No: 317622
  2. Yazar: DUYGU ŞENGÜL ÇELİKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, gerek kamu gerek özel sektörde önemi giderek artan iç denetim faaliyetlerinin sektörler arası karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda iç denetçi işe alımı, kurum içi pozisyon, görev, yetki ve sorumluluklar, üst yönetimle ilişkiler, dış denetçilerle ilişkiler ve raporlama başlıkları ele alınmıştır. Kamu sektörü için 5018 sayılı Kanun ve bu kanuna bağlı olarak hazırlanan diğer hukuki düzenlemeler özel sektör içinse Uluslararası İç Denetim Standartları, Uygulama Önerileri ve SPK, BDDK gibi kuruluşların konuyla ilgili düzenlemeler teorik bir karşılaştırma imkanı sunmuştur. Araştırmanın temelini ise KİDDER üyesi kamu iç denetçileri ile İstanbul Sanayi Odası tarafından belirlenen Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu ve bu listede yer almayan İMKB 100 şirketlerinde çalışan iç denetçilere gönderilen anket oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda iç denetçilerin en çok ayrıldıkları noktaların birimin kurum içi pozisyonu ve üst yönetimle ilişkileri hakkındaki ifadeler olduğu belirlenmiş ve bu konularda kamu iç denetçilerinin memnuniyetsizliği tespit edilmiştir.This study aims inter-sectoral comparison of internal audit activities which increase in importance both in public and private sector. In this context, futures examined include recruitment of internal auditors, organizational position of the department, duties, powers and responsibilities, relationships with senior management, external auditors and reporting. For the public sector; Law No. 5018 and other legal acts prepared depending on this law and for the private sector The International Standards for the Professional Practice of Internal Auditing and CMBT's (Capital Markets Board of Turkey), BRSA's (Banking Regulation and Supervision Agency) related regulations give opportunity for a theoretical comparison. The basis of the research is the survey which was sent to Association of Public Internal Auditors members and private sector auditors who work for 500 largest industrial companies or the companies that are traded in XU100 in Istanbul Stock Exchange. Results suggest that there are the major differences in the organizational positions and in relations with senior management of internal auditors in two sectors, which public sector auditors are less satisfied.
Özet (Çeviri)
This study aims inter-sectoral comparison of internal audit activities which increase in importance both in public and private sector. In this context, futures examined include recruitment of internal auditors, organizational position of the department, duties, powers and responsibilities, relationships with senior management, external auditors and reporting. For the public sector; Law No. 5018 and other legal acts prepared depending on this law and for the private sector The International Standards for the Professional Practice of Internal Auditing and CMBT?s (Capital Markets Board of Turkey), BRSA?s (Banking Regulation and Supervision Agency) related regulations give opportunity for a theoretical comparison. The basis of the research is the survey which was sent to Association of Public Internal Auditors members and private sector auditors who work for 500 largest industrial companies or the companies that are traded in XU100 in Istanbul Stock Exchange. Results suggest that there are the major differences in the organizational positions and in relations with senior management of internal auditors in two sectors, which public sector auditors are less satisfied.