Avrupa Birliği müktesebatı bağlamında Türkiye'de çıraklık ve stajyerlik müessesesi
Appreticeship and internship in Turkey in the context of aqouis
- Tez No: 317621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY GÖKÇEK KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde bilim ve teknolojideki hızlı değişim süreci nitelikli insan gücüne duyulan ihtiyacı arttırmış ve bu kapsamda gerek meslek öğrenmenin geleneksel yollarından biri olan çıraklık ve gerekse stajyerlik bu ihtiyaca cevap vermeye yönelik uygulamalar olarak önem kazanmıştır. Çıraklık ve stajyerlik uygulaması ile kişilerin mesleki bilgileri iş içerisinde geliştirilmekte ya da teorik bilgi iş içinde uygulanmakta ve geliştirilmektedir.Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de çıraklık ve stajyerlik müessesesinin eğitim sistemi, yasal düzenlemeler ve Avrupa Birliği müktesebatı bağlamında Avrupa Birliği'ne uyum süreci bakımından durumunun değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında, Türkiye'de çıraklık ve stajyerlik müessesesi mesleki ve teknik eğitim sistemi ile ilişkili olarak yasal yönleriyle ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca söz konusu amaca uygun olarak çıraklık ve stajyerlik müesseselerinin Dünya'daki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ile uluslararası ve ulusal hukuki düzenlemeler inceleme konusu yapılmıştır. Bunun yanında Türkiye'de çıraklık ve stajyerlik müessesesi mesleki eğitim ile iş ve sosyal güvenlik hukuku açısından incelenmiş, Avrupa Birliği düzenlemeleri, bazı Avrupa Birliği ülkeleri uygulamaları ve Avrupa Birliği ilerleme raporları, konunun Avrupa Birliği müktesebatı bağlamında değerlendirilmesi bakımından inceleme konusu yapılmıştır. Ülkemizde çıraklık ve stajyerlik müessesesinin gerek kurumsal yapı, eğitim süreci ve yasal düzenlemeler ve gerekse uygulamadan ve konuya ilişkin algı ve anlayış tarzından kaynaklanan ciddi sorunları bulunmaktadır. Avrupa Birliği müktesebatı bağlamında bu sorunların çözümüne yönelik önlemler alınması ise Avrupa Birliği'ne uyum süreci bakımından önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid change process in science and technology today has increased the demand for qualified workforce and therefore both apprenticeship, a traditional way of acquiring a profession, and internship have come to the fore to meet this demand. In apprenticeship and internship, professional knowledge of individuals are improved at work or theorethical knowledge is practiced and improved at work.The main aim of this study is to evaluate the practices of apprenticeship and internship in Turkey in the context of the education system, legal framework and the acquis. In the study, the practices of apprenticeship and internship in Turkey were thoroughly investigated in terms of their legal aspects concerning vocational and technical education. To this end, the historical development of apprenticeship and internship in Turkey and the world and the international and national legal regulations were brought into focus. In addition, the practices of apprenticeship and internship in Turkey were investigated in terms of vocational education and labour and social security law and regulations by the European Union, the practices in certain European Union countries and European Union progress reports were investigated in the context of acquis. Apprenticeship and internship practices in Turkey have serious problems not only in regard to the organizational structure, training process and legal framework but also those arising from their implementation and the way they are perceived and understood. Taking measures to solve these problems in the context of acquis bear sigificance in the adatation process to the European Union.