Örgütlerde performans ölçümü ve uluslararası faaliyet gösteren bir işletmenin balanced scorecard ile performans ölçüm süreci
Performance measurement in organizations and performance measurement process with balanced scorecard in a firm which is operating internationally
- Tez No: 317632
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz bilgi-yoğun iş dünyasında, örgütlerin ayakta kalabilmeleri zorlaşmaktadır. Örgüt içi ve dışından gelen bilginin kullanımı, bilgi kullanımının örgüt genelline yayılması ve bunların sürekliliğinin sağlanması, örgütler için önem kazanmaktadır. Örgütlerin kullanılacak örgütsel bilgiyi ele geçirmesi - bilgiyi enformasyon ve veriden elde etme- örgütsel performans ölçüm modelleri vasıtasıyla mümkün olabilmektedir. Bu nedenle araştırmanın temel amacı örgütsel performansın tanımlanması ve Balanced Scorecard'ın örgütsel performans ölçümünde nasıl kullanıldığıdır.Çalışmada sadece Balanced Scorecard'ın tanımı, özelliklerinin ve boyutlarının tanıtılması yapılmamış, aynı zamanda diğer çok boyutlu performans ölçüm modellerinden de bahsedilmiştir. Çok boyutlu performans ölçüm modellerinin tümünde görülen en önemli özellik, modellerin tümünde geleneksel(finansal) performans ölçüm modellerin de kullanılan ölçütlerin yanı sıra, pek çok yeni boyutta yeni ölçütlerin kullanılmasıdır.Borusan Lojistik diğer yönetim ve üretim teknikleri ile birlikte, Balanced Scorecard çok boyutlu örgütsel performans yönetim modelini uyguladığı görülmektedir. Bu gerçek verilen örnek bir süreç ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, for organizations, It has been harder to survive in knowledge-intensive business world. İt has been more important to use knowledge which come from inside or outside of organization, to disseminate of knowledge usage throughout organizaton and to sustain all of these. İt can be possible with organisational performance models to obtain knowledge which will be used. Therefore the main purpose of this paper is definition of organisational performance and how Balanced Scorecard is used in organizational performance measurement.In the study not only the definition of the Balanced Scorecard is given by introducing the characteristics and dimensions, but also in other multi-dimensional organizational performance measurement models are discussed. The most important feature seen in all multi-dimensional organizational performance measurement models, in all of these models, traditional (financial) organizational performance measurement criteria is used as well as the new standards and new dimensions.Along with other production and management techniques, it has seen that Borusan Logistics implements Balanced Scorecard, multi-dimensional organisational performance model. This fact is shown with an example.