Havayolu işletmelerinde performans yönetimi ve dengeli sonuç kartı: Havayolu işletmelerinde bir araştırma
Performance management and balanced scorcecards in airline: A study in airline companies
- Tez No: 317633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde sadece finansal ölçütlere dayalı performans ölçümleri işletmelerin performansını değerlendirmede yeterli olmamaktadır. Finansal ölçütlere dayalı olan performans ölçüm sistemleri, işletmeler için önemli olan faktörlerin ölçülmesinde yetersiz kalmaktadır. Kaplan ve Norton tarafından geliştirilen Dengeli Sonuç Kartı (DSK) yöntemi, işletme performansını sadece finansal boyutta değil tüm boyutlarıyla birlikte değerlendirdiği için işletmeler tarafından tercih edilen bir performans yönetim aracı olmuştur. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren havayolu işletmeleri de performans yönetiminde finansal göstergelerin yanı sıra finansal olmayan performans göstergelerini bir arada kullanmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle bazı sektörlerde kullanımı oldukça yaygın olan dengeli sonuç kartı havayolu işletmeleri tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmanın amacı işletme hedeflerinin finansal ve finansal olmayan performans göstergelerine dönüştürerek ölçülmesini ve yönetilmesini sağlayan dengeli sonuç kartı yönteminin, Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu işletmelerinde uygulanabilirliğini araştırmaktır. Bu kapsamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde stratejik performans yönetimi, dengeli sonuç kartı yöntemi ve bunlarla ilişkili kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde havayolu işletmelerinde performans yönetimi ve dengeli sonuç kartı yönteminin nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde de Türkiye'deki havayolu işletmelerinde performans yönetimi ve dengeli sonuç kartı kullanımına yönelik yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, performance measurements based only on financial criteria are not sufficient for evaluating the performances of the companies. Performance measurement systems based on financial criteria are inadequate to measure the factors important to the companies. Balanced scorecard method which is developed by Kaplan and Norton has become a preferred performance management tool since it does not involve only the financial dimension but all dimensions of the company performance. Airline companies which are operating in the service industry are also in need of using the non-financial performance indicators besides of financial indicators in performance management. Thus, the balanced scorecards widely used in other sectors have begun to be used in airline companies.The objective of this study is to make a research on the applicability of the balanced scorecards which transforms the targets of the company to financial and non-financial performance indicators for measuring and managing purposes in airline companies. This study consists of three chapters. First, Strategic performance management, balanced scorecard method and the related concepts are explained. In the second chapter, the performance management in airline companies and the usage of the Balanced Scorecard method in the airline companies are explained. Finally the third chapter includes the results of the study about the performance management and balanced scorecard usage in airline companies.