1980 sonrası Türkiye'de devlet iş dünyası ilişkileri ışığında ekonomi elitlerinin dönüşümü
The transformation of economic elite in post 1980 Turkey in the light of state-business relations
- Tez No: 317640
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ AÇIKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
Çalışmamızda ele aldığımız iş adamı örnekleri, Türkiye'de devlet iş dünyası ilişkileri açısından devletin rolünün ne derece büyük olduğunu teyit ediyor. 1980 sonrası devletin ekonomide ki rolünü azaltmaya dönük girişimlerin, devletin ekonomiye müdahale biçimlerinde değişiklikler yapmakla sınırlı kaldığını, devletin hala zenginliğin ya da iflasın kaynağı olabileceğini gösteriyor. Elit dönüşümü açısından Türkiye'de 1980 sonrası ekonomi elitlerinin durumuna baktığımızda 1980 öncesinin ekonomi elitleri uluslararası sermaye ile bütünleşme sonrası Elit Yeniden Üretimine (Elite Reproduction) uygun bir dönüşüm yaşarken, 1980 sonrası Türk iş dünyasında ekonomi eliti olarak yer alan isimlerin ise Elit Dolaşımı (Elite Circulation) kapsamında bir dönüşümün sonucu olduğu görülür. Bir başka ifade ile ?İstanbul Sermayesi? nin küresel sermaye ile girdiği bütünleşme sonrası doğan boşluğu ?Anadolu Sermayesi? doldurmuştur. 1980 sonrası devlet iş dünyası ilişkileri değerlendirildiğinde ise, devletin göreli konumu ile iş dünyasının göreli konumu açısından yaşanan en önemli değişim, Neoliberal küreselleşmenin dönüştürücü etkisinin ulusal, sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel süreçleri uluslararamsılaştırması sonucunda ekonomi elitlerin, küresel elitlerle girdikleri ittifaklar sonucunda devlete karşı mutlak bir güç kazanımlarıdır. Bunun sonucudur ki; Türk Devleti'nin 1980 öncesi ekonomideki daha geniş ve özerk olan rolü, yerini küresel ekonomi ile ulusal ekonomi arasında adaptasyon işlevine bıraktı.
Özet (Çeviri)
The pattern of business leaders analyzed in this study verifies how immense the role of government in Turkey in terms of state-business world relations. Initiatives towards reducing the role of state in the economy after 1980 modified merely the forms of state intervention to the economy and it reveals that the state may still be the source of wealth or bankruptcy. When we glance the situation of post 1980 economic elite in Turkey in terms of transformation of elite, it is observed that as pre 1980 economic elites experienced the transformation appropriate to the Elite Reproduction following the incorporation with international capital, the post 1980 leading names economic elites of Turkish business were the outcome of a transformation under the context of the elite circulation. In other words, the gap arising from the integration of“Istanbul Capital? with global capital was filled by ”Anatolian capital?. When business-state relations assessed, the most significant transform experienced in terms of the relative position of the state and the relative position of the business world, with the effect of internalization of the national, social, political, economic and cultural processes through transformative impact of neoliberal globalization, are the gaining of absolute power of the economic elite against to the state due to the alliances they established with cultural elite. As a result of this, the autonomous and comprehensive role the Turkish state in pre 1980 economy changed its function as the adaptation of the national economy with the global economy.