State-business relations in Turkey in the post-1980 era
1980 sonrası dönemde Türkiye'de devlet-işadamı ilişkileri
- Tez No: 368606
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'de son yirmi yılı piyasa ekonomisine geçiş donemi olarak adlandırabiliriz. Bu geçiş döneminde hem devlet hem de iş dünyası kendilerini ve ekonomik yönelimlerini değiştirmeye çalışmaktadır. Fakat kurulu bir yapıyı değiştirmek kısa sürede başarılabilecek bir proje değildir. Önemli reform girişimleri devletin ekonomik alandaki ağırlığım önceki dönemlere oranla fazlasıyla değiştirmiş gibi görünmektedir. Devlet önemli ekonomik kaynaklara sahip olmaya hatta yeni ekonomik kaynaklar yaratmaya devam ettiği müddetçe iş dünyası için hedef olmaya devam etmektedir. Devletin dağıtım kanallarına yakın olmak daha karlı olduğu müddetçe özel sektör 'görünmez el'in kuralları ile hareket etmede gönülsüz davranmaktadır. Bu çalışmamn teorik kısımları yeni dönemde kişisel tanışıklılığa bağlı karşılıklılık ilişkilerinin ne dereceye kadar devam ettiğini incelemektedir. Ampirik kısımlar ise özel sektörün değer tutum ve davranışları hakkında kuşbakışı bir görünüm sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada kullanılan örneklem Türkiye'nin önde gelen sektörlerinin bayilerinden (Arçelik, Petrol Ofisi, BP, Renault, vs. gibi) oluşmuştur. Bayilik ağı iki önemli sebepten dolayı seçilmiştir. Öncelikle bayiler ülkenin önemli endüstrileri kollarında yegane dağıtım kanallarını oluşturmaktadırlar ve bu sebeple kayda değer bir ekonomik güce sahiptirler. İkinci olarak bayiler bu ekonomik gücü başarılı bir şekilde siyasi alana, özellikle de yerel siyasete tahvil edebilmişlerdir. Ampirik bulgularımız ışığında, özel sektörün bu kesiminin eğilimlerinin yirmi yıllık reform sürecine rağmen piyasaya ve piyasa değerlerine doğru önemli oranda bir değişiklik göstermediğini söylemek mümkündür. Özel sektörün yerel düzeydeki temsilcilerinin piyasa değerlerini tam anlamıyla içselleştirdiği söylenemez.
Özet (Çeviri)
The last two decades in Turkey can be conceptualized as a transition to market economy. In this transition context, both the state and the private sector try to reform themselves and their economic orientations. However, transforming the establishment is not a simple task to be accomplished in a short period of time. The state's dominance in the economic sphere seems to persist, despite the significant reform attempts. It continues to hold and generate significant economic assets hence, continues to be an attractive target of the business. When getting access to the distribution channels of the state is more profitable, private sector becomes reluctant to compete according to the rules of the 'invisible hand'. The theoretical parts ofthis work try to analyze to what extend personal networks and reciprocity relations prevailed in the new era. The empirical parts on the other hand try to give a snapshot view of the values, attitudes and the behaviors of the members of the private sector. The sample is drawn from the authorized retailers of the major sectors in Turkey, such as the household durables (Aryelik), petroleum (Petrol Ofisi, BP) or the largest furniture companies (Yata~, istikbal). The retailer network is targeted because of their dual significance. Firstly, they are the most important distribution channels of the major industries in Turkey and have substantial economic power. Secondly, they have been successful to transfer this economic power into the political domain especially at the local level. As our empirical findings indicate, after two decades of reforms towards a market-economy, the inclinations of the private sector have not shifted towards the market substantially. Local representatives of the private sector do not seem to embrace the market values exclusively. Rather than replacing the reciprocity relations, impersonal exchange relations of the market-era coexist with them.