Özgün baskı sanatında bir anlatım biçimi olarak portre
A portrait of the art of printmaking as a form of expression
  1. Tez No: 317650
  2. Yazar: TOLGA KURUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanatın ortaya çıkışından bu yana sanatçıların kendilerini ifade etmek içinkullandıkları en önemli anlatım biçimlerinden biri portre olmuştur.Portre, kullanılan teknik fark etmeksizin iki boyutlu bir zemin üzerine bireyintüm özelliklerini nesnelleştirip, bir boyutuyla da tarihsel bir yapı kazanmalarınısağlar. Portreyi diğer anlatım biçimlerinden ayıran en önemli özelliği ise portresiyapılan kişinin tüm duygularını tam olarak aktarmasıdır. Bu yönüyle kişinin saltnesnel bir tanımı yapılması dışında duygusal özelliklerinin yansıtılmasına da şansvermektedir.Sanat tarihinde detaylı bir inceleme yapıldığında, sanatçıların portrelerdenvazgeçemedikleri ve halen kendilerini ifade edebildikleri bir anlatım biçimi olarakportreyi kullandıkları görülmektedir.20. yy boyunca da portre birçok sanatçı ve sanat akımında anlatım biçimiolarak kullanılmıştır. Özgün baskı tekniğinin bir anlatım biçimi olan portrelerin,sanatçılara farklı ifade şekilleri sunduğunu görmekteyiz. Çünkü özgün baskıtekniğini diğer tekniklerden ayıran en önemli özelliklerinden biri güçlü anlatımakatkısı olması ve bir seferde fazla sayıda çalışma alınmasıdır.Bu tezde özgün baskı tekniği öncelikli tutularak, portrenin sanat kavramıiçindeki yerinin ne olduğu, sanatçıların anlatım biçimi olarak özgün baskı ve portreyineden kullandıkları gibi sorulara cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the best expression format using by artists to express themselves isportrait from emerging of the art to today.Portrait -no matter the technique used- provides acquiring the historicalstructure by objectivizing the whole features of indivual on two-dimensional stage.The best feature of portrait to seperate it from other expression types is completelytransferring the whole emotions of person whose portrait drawn. Thus, it gives thechance not only to make an objective definition but also to reflect the emotionalfeatures of people.When make a detail investigation in art history, it is seen that artists don?tgive up drawing portraits, and they are still using portraits as an expression type toexpress themselves.During 20th cc, the portrait has been used by artists and in art movements asan expression type. We see that portraits as an expression type of unique pressedition present different expression types to artists. Since, the best feature of uniquepress edition to seperate it from other press editions is having a contribution tostrength expression and getting much more workings at a time.In this thesis, as giving priority to unique press edition, there is looking foranswers of questions as what is the place of portrait in art concept, and why theartists are using the portrait and unique press as an expression type.