Kimya öğretmen adaylarının alan bilgisi performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of prospective chemistry teachers? subject matter knowledge
  1. Tez No: 317658
  2. Yazar: MELİS ARZU UYULGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Araştırmanın amacı, Kimya öğretmenliği ve kimya bölümü son sınıf öğrencilerinin alan bilgisi ve laboratuvar yeterlilikleri ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının ne durumda olduğunu ortaya çıkarmak ve öğrencilerin alan bilgileri hakkındaki görüşlerini değerlendirmektir. Araştırmada veri çeşitlemesi sağlanması açısından nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli esas alınarak araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenleri arasında ilişkisel karşılaştırmalar yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden ise yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Görüşmelerde öğrencilerin alan bilgilerini nasıl değerlendirdiklerine yönelik görüşleri alınmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini Türkiye'deki üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Kimya öğretmenliği programı son sınıf öğrencileri ile Fen Fakülteleri Kimya Bölümü son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise eğitim fakültelerinin üniversiteye giriş puanlarına göre üst ? orta ? alt şeklinde tabakalandırılması ile her bir tabakadan seçilen birer eğitim fakültesi kimya öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencileri ile karşılaştırma yapılabilmesi açısından aynı üniversitenin fen fakültesi kimya bölümü son sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Eğitim fakültelerinin seçiminde alan derslerinin kendi fakültelerinden alınması koşulu dikkate alınmıştır.Bu araştırmada kimya öğretmenliği ve kimya bölümü son sınıf öğrencilerinin alan bilgilerini belirlemek amacıyla çoktan seçmeli sorulardan oluşan ?Kimya Alan Bilgisi Başarı Testi?, laboratuvar yeterliliklerini belirlemek amacıyla bilimsel süreç becerileri temel alınarak hazırlanmış açık uçlu sorulardan oluşan ?Laboratuvar Yeterlilikleri Testi? ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını belirleyebilmek için likert tipi ?Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Bağımsız değişkenleri belirleyebilmek için öğrencilerin alan bilgilerini etkileyebileceği düşünülen kişisel özelliklerinden oluşan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Görüşme verileri yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılarak ve öğrencilerden alınan izinler sonucu ses kaydı yapılarak elde edilmiştir.Veri toplama araçlarının uygulanması sonrasında elde edilen nicel veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik programından yararlanılarak bağımsız t testi, tek yönlü ve iki yönlü varyans analizi (ANOVA), Scheffe anlamlılık testleri, korelasyon analizi (Pearson momentler çarpımı) teknikleri ile analizlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to discover the chemistry subject matter knowledge, laboratory competence and attitudes towards the teaching profession of the chemistry education and chemistry department by last year Students, as well as to evaluate Students' opinions about their own chemistry subject matter knowledge. Qualitative and quantitative research methods were used together in order to obtain data triangulation. The research is a survey-based model in quantitative research methods, in which relational comparisons were made between dependent and independent variables. Semi-structured interviews from the qualitative research methods were also used. Students' opinions about how they evaluate their own chemistry knowledge were taken from the interviews.The working scope of the Research consisted of last year students at Chemistry Education Programs of the Education Faculties and the Department of Chemistry of Faculty of Sciences Universities across Turkey. The study sample is formed in three categories as upper - middle - bottom according to University entrance scores to the education faculties. From each category a University was selected and included in the study sample. In order to allow comparison with last year students at a University, last year students in the same University?s Chemistry Department at Faculty of Sciences were included in the scope. The condition of courses in the various faculties of education to be in their own schools was considered for the selection.In this research, the ?Chemistry Subject Matter Knowledge Test? was used, consisting of multiple choice questions in order to determine the subject matter knowledge of last year students in the chemistry education and chemistry departments. Additionally the ?Laboratory Proficiency Test?, consisting of open-ended questions in order to laboratory proficiency based on the scientific process skills, and a Likert-type ?Attitude Scale Related to Teaching Profession? were used in order to determine Students attitudes towards the teaching profession. To determine the independent variables, a personal information form was used consisting of personal characteristics that may influence students' subject matter knowledge. Interview data was obtained using a semi-structured interview form, with audio recordings being made with the permission of the Students.Following the application of the data collection instruments, the obtained Quantitative Data was analyzed with the independent- t test, one-way and two-way Analysis of Variance (ANOVA), Scheffe Tests of Significance and Correlation Analysis (Pearson) techniques using the SPSS statistical program.