World Social Forum as an alternative to World Economic Forum
Dünya Ekonomik Forumuna alternatif olarak Dünya Sosyal Forumu
- Tez No: 317677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Dünya Sosyal Forumu ve Dünya Ekonomik Forumları karşılaştırmak ve forumların küreselleşme çerçevesinde etkilerini incelemektedir.Giderek artan teknolojik gelişmeler , Dünya nüfusunun artması ve kontrolsüz güçlerin elde edilmesiyle tüm Dünya'yı tehdit eden global sorunlar ortaya çıkmıştır. Doğal olarakta global sorunlardan etkilenmeye başlayan insanoğlu farklı şekillerde tepkiler ortaya koymaya başlamıştır. Bunların en önemlisi sosyal hareketlerdir. Fakat çok farklı kimlikte ve düşünceye sahip olan sosyal hareketlerin bu sorunlara çare bulması yani konuşmaların etkinliğe dökülmesini gerektirmektedir. Dünya sorunlarına çüzüm üretmek için özellikle 2 farklı oluşum ortaya çıkmıştır. Bunlar Dünya Ekononik Forumu ve Dünya Sosyal Forumudur.Bu tez, öncelikle Dünya`da baş gösteren çeşitli küresel sorunlara ve bu sorunlara sosyal hareketlerin verdiği cevapları araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the stance and effects of World Social Forum and World Economic Forum in a comparative manner in terms of globalization.Proliferation of technological advancements lead to the demographical increase and the emergence of global threating challenges in the world. As a matter of fact human beings, who are disposed to those global issues, start to react in different ways in which the most remarkable one is the social movements. However, these social movements which have diverse identities and ideologies should act and obviate to these problems instead of production of rhetoric. World Economic Forum and World Social Forum emerged to find solutions to global troubles.