Impacts of supply chain design parameters on retailer in-store logistics performance
Tedarik zinciri tasarım parametrelerinin perakende mağaza lojistiği üzerine etkileri
  1. Tez No: 317688
  2. Yazar: CANSU KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzün karmaşık tedarik zinciri yapısı ve perakende sektöründeki rekabet nedeniyle perakendeciler faaliyetlerini geliştirmek için yoğun çaba harcamaktadırlar. Yeni iş ortamının dayattığı koşullar altında, müşteri hizmet düzeyleri, mağaza gelirleri, stok maliyetleri ve stok dışı olma durumu gibi performans parametrelerini doğrudan etkilemesi nedeni ile, tedarik zincirinin son birkaç metresi gitgide daha önemli hale gelmektedir. Bu nedenle şirketler mağazalarını, dolayısı ile mağaza lojistiğini daha verimli hale getirmek için çeşitli yollar aramaktadırlar. Geleneksel yaklaşımlar mağaza lojistiğinin içsel yönetim dinamikleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada, probleme daha geniş bir perspektif ile bakılmaktadır. Tedarik zinciri yapısal parametreleri ve mağaza lojistiği arasındaki etkileşimi sorgulanmaktadır. Bunu yaparken, talepler, envanter yönetimi politikaları, stok yenileme aralıkları ve dağıtım merkezi kapasitesi gibi tedarik zinciri yapısal parametrelerinin yanısıra, raf doldurma rejimleri, raf kapasitesi, stok kontrolü politikaları, gibi mağaza içi lojistiği operasyonel parametrelerinin de tedarik zinciri bütününün performansına etkilerini tespit etmeyi amaçlıyoruz. Çalışmaya, tedarik zinciri yapısı ve parametrelerini tanımlayarak başlıyoruz. Daha sonra analitik araç olarak benzetim yöntemini kullanılmaktadır. Çalışmada Arena Benzetim Paketi Yazılımı versiyon 13.9 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the complex structure of today?s supply chain and recent competition in the retailing industry, retailers are striving to improve their operations. Under the conditions imposed by the new business environment, the final few meters of the supply chain turns out to be very crucial because of directly affecting significant performance parameters, such as customer service levels, store revenues, stock out costs, and inventory costs. Therefore, companies continuously seek for ways to run their stores, hence, in-store logistics more efficiently. Traditional approaches concentrate mainly on the internal management of the dynamics of in-store logistics. In this study, we look at the problem with a broader perspective. We question the interaction between supply chain structural parameters and in-store logistics. In doing so, we aim to identify the effects of supply chain parameters such as demand rate, inventory management policies, stock replenishment intervals and distribution center capacity as well as in-store logistics operational parameters such as shelf filling regimes, shelf capacity, inventory control policies on in-store logistics and supply chain performance. We start with the identifying supply chain structure and defining the environmental parameters; whereafter we employ simulation as an analytical tool for our research. We use ARENA Simulation Software version 13.9.