The role of financial efficiency on economic convergence in emerging markets
Gelişmekte olan piyasalarda finansal etkinliğin ekonomik yakınsama üzerindeki rolü
  1. Tez No: 317692
  2. Yazar: KEMAL ÇAĞLAR GÖĞEBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKAN YETKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde finansal etkinliğin ekonomik yakınsama üzerindeki rolü teorik ve ampirik olarak incelenmiştir. İlk teorik bölümde, finansal etkinliğin ekonomik büyümenin yakınsaması üzerindeki rolü Solow yapısı kullanarak incelenmiştir. Bu bölümde teorik olarak finansal etkinliğin ekonomik yakınsama üzerinde pozitif bir etkisi olduğu gösterilmiştir. İkinci teorik bölümde aynı araştırma sorusu Ramsey yapısı kullanılarak incelenmiştir. Bildiğimiz kadarıyla, finansal etkinliğin ekonomik yakınsama üzerindeki etkisi Ramsey yapısında incelenmemiştir. Bu bağlamda, bu bölümün kendisi literatüre bir katkıdır. Üçüncü teorik bölümde is Solovianized Romer denilen model tanıtılmış ve bu yapıda finansal etkinlik incelenmiştir. Solovianized Romer yapısı Solow yapısıyla en iyi bilinen içsel büyüme modellerinden olan Romer (1990)'ın birleşimidir. Bu bölümde de teorik olarak finansal etkinliğin ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Uygulama bölümünde ise bankacılık sektörünün ve hisse senedi piyasalarının etkinliğinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi Solow ve Solovianized Romer modeli test edilerek incelenmiştir. Ekonometrik analiz 34 gelişmekte olan piyasada 1985-2010 yılları arasında dinamik panel veri yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hem Solow hem de Solovianized Romer modellerinde bankacılık sektörünün ve hisse senedi piyasalarının etkinliğinin ekonomik büyüme üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Literatürdeki çalışmalarda etkin finansal piyasaların etkin bir şekilde risk paylaşımı yapılmasına olanak sağlayarak ve bilgi ve taşıma maliyetini azaltarak ekonomik büyümeyi desteklediği belirtilmektedir. Elde edilen bulgular literatürdeki çalışmalarla tutarlılık göstermektedir. Bulgular aynı zamanda teorik olarak da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the role of financial efficiency on economic convergence is analyzed theoretically and empirically. In the first theoretical chapter, Solow framework is used to investigate the role of financial efficiency on economic growth. In this chapter, it is shown theoretically that, the effect of efficient financial sector on economic convergence is positive. In the second theoretical chapter, the same research question is investigated using the Ramsey framework. To our knowledge, there is no study on the role of financial efficiency on economic convergence in the Ramsey framework. In that respect, this chapter makes a significant contribution to the literature. In the third theoretical chapter, what we call Solovianized Romer model is presented and financial efficiency-growth nexus is investigated within this framework. Solovianized Romer framework is a mixture of Solow framework and Romer (1990) model, one of the best-known endongenous growth models. This chapter makes use of theory to show that efficient financial sector has a positive effect on economic growth convergence. In the empirical chapter, the role of banking sector and stock market efficiency in economic growth is investigated by testing both Solow and Solovianized framework. Dynamic GMM panel data methods are used for 34 emerging countries over the period 1985-2010. Both Solow and Solovianized framework reveal a statistically significant and positive effect of both banking sector and stock market efficiency on economic growth. The results obtained are consistent with studies in the literature which indicate that efficient financial markets provide opportunities to provide for more efficient risk sharing, and to decrease information and transaction costs, and increase economic growth. These results are supported by the theoretical background.