Türkiye muhasebe standartları çerçevesinde inşaat sektöründe muhasebe uygulamaları
An accounting practice in construction sector within the framework of Turkish accounting standards
  1. Tez No: 317698
  2. Yazar: KADİR OKŞAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde nüfus artışı beraberinde konut ihtiyacı sorununu da ortaya çıkarmaktadır. Hızlı ekonomik gelişme ve değişmeler sonucunda işletmelerin artan rekabet koşullarına bağlı olarak uluslararası alanda başarılı olabilmesinde muhasebe alanında doğru tespit edilen bilgiler büyük önem taşımaktadır. İnşaat işletmeleri bu bilgileri kullanarak büyük ihalelerin maliyetlerini hesaplayarak bu ihalelere teklif vermektedirler. Çalışmada inşaat işleri çeşitlerine göre ele alınarak ve yeni Türk Ticaret Kanunu göz önünde tutularak Katma Değer Vergisi (KDV), vergilendirme ve standartlar çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, populatioun growth raises the matter of housing need. As a result of the rapid economic development and changes, information which figured out correctly in the field of accounting has a great importance in success of organizations under the conditions of increased competitiveness. Constraction companies with the help of those information calculate the cost of big bids and make their offer accordingly. In the study, construction works are handled according to their types and the new Türkish Commercial Code taking to consider they are tried to be explained within the frame of Value-added Tax, taxing and standarts.