Finansal raporlama standartları çerçevesinde özel tükenmeye tabi varlıkların incelenmesi ve madencilik sektöründe bir uygulama
An analysis of assets which are subject to depletion and a case study in mining sector within the about of financial reporting standarts
  1. Tez No: 317699
  2. Yazar: BURHAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünyadaki küreselleşmenin etkisi ile birçok alanda olduğu gibi madencilikte gelişmiştir. Madenciliğin geçmişi insanın var oluşana kadar dayanmaktadır. Çünkü binlerce yıl öncesinde insanlar taştan ve demirden aletler yapmış, bazılarını günlük kullanım amaçlı, bunları günlük ve güvenlik amaçlı olarak kullanmışlardır. Yaklaşık 450.000 yıl öncesinde yaşadığı düşünülen insana ait kemiklerinin bulunması ve kemik kalıntılarının yanında çakmak taşı benzeri maddelere rastlanması ilginçtir. Günümüzün gelişmiş teknolojisine sahip olmayan eski insanlar, bazı madenleri tesadüf eseri, bazı madenleri ise aramaları sonucunda bulmuştur. Nitekim baktığımızda taş devri, yontma taş devri, cilalı taş devri ve bunu takip eden bakır devri, tunç devri ve demir devri madencilik ile uğraşıldığını ve sürekli geliştiğini göstermektedir.Bu çalışmada ülkemizde yaklaşık olarak 17 yıldır uygulanmakta olan Tekdüzen Muhasebe Sistemi (TDMS) ile Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS) arasında meydana gelebilecek uyum sorunlarını belirlemek, bu çerçevede çözüm yollarını ifade etmeye çalışarak ve örnekler yardımı ile sürece katkıda bulunmak amaçlanmıştır.Çalışmamızda Türkiye Finansal Raporlama Standardı-6 ele alınmış, konuyla ilgili genel olarak literatür taraması yapılmış ve madencilik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin imalat süreci fiili olarak izlenmiştir. Ayrıca madencilik sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın verileri varsayımsal olarak ele alınmış ve standart çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mining sector has developed under the impact of globalization as in the case of many other areas. The history of mining is as old as the history of human beings. People made tools out of iron, bronze, copper and other materials and used them in their daily lifes and also for protection purposes about thousands of years ago. It is interesting to find flint stone pieces near human bones belonged to people who have lived approximately 450,000 years ago. Ancient people found some mines by chance and some others by carefull searches without having today?s advanced technology. Indeed, the Stone Age, Paleolithic, Neolithic period, and subsequently copper age, bronze age and iron age periods show us that people have been dealing with mining throughout history and this activity has been improving constantly.In this study, we try to determine possible adjustment problems could arise between the Uniform Accounting System (TDMS) and the International Accounting Standards (IAS), to propose solutions for these problems and also to contribute to this process by providing examples.In our study, Turkish Financial Reporting-6 is studied, related literature review in general is completed, and the actual manufacturing process of mining sector enterprises was observed. In addition, data belongs to a hypothetical firm operating in the mining sector is examined within the framework of the standard.