Genel kimya dersinde asitler ve bazlar konusunda örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of case based learning on academic achivement of students at general chemistry lesson for acid and base topic
  1. Tez No: 317713
  2. Yazar: HALİME AVCI BÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KILINÇ ALPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Genel Kimya dersi alan öğrencilerin ?Asitler ve Bazlar? konusundaki akademik başarıları ve görüşlerine örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu 2011-2012 öğretim yılı Dokuz Eylül Üniversitesi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümünde Genel Kimya dersini alan öğrencilerden seçilen iki şube oluşturmaktadır. Şubelerden birisi kontrol diğeri ise deney grubu olarak seçilmiştir. ?Asitler ve Bazlar? konusu kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemi ile deney grubuna ise örnek olaya dayalı öğrenme yöntemi ile işlenmiştir. Çalışma grubundaki öğrencilerden ilgili bölümün 1.sınıf öğrencileri olmaları ve genel kimya dersini ilk kez alıyor olma koşulları aranmıştır.Araştırmanın sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı SPSS 20 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate cased based learning effect on academic achievement and opinion of students attended general chemistry course.Research group was composed of two groups attended general chemistry course at Dokuz Eylül University, Department of Science and Mathematics Fields Education in 2011-2012 semesters. One of them was selected as control and the other one was selected as experimental group. ?Acids and Bases? subject was applied conventional teaching techniques and case based learning to control and experimental groups, respectively. First class students to the related department and having first time general chemistry lesson were requirements of research group.Whether meaningful differences for academic achievement of students between experimental and control group or not will be evaluated with using SPSS program.