Tapu sicilinin tutulmasından devletin sorumluluğu
The liabillity of state for keeping land registry
- Tez No: 317731
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
“Tapu Sicilinin Tutulmasından Devletin Sorumluluğu”başlıklı tezimizde, tapu sicilinin tutulmasından devletin sorumluluğunun temel esasları, bu sorumluluğun şartları ve sorumluluğun sonuçlan incelenmiştir.Çalışmamız Medeni Kanun m. 1007 hükmünün incelenmesini kapsamaktadır. Bu inceleme sırasında, genel olarak, 4721 sayılı Medeni Kanun ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümlerinden yararlanılmıştır.Tezin ilk bölümünde, öncelikle tapu sicilinin tutulmasından devletin sorumluluğunun düzenleniş biçimine kısaca değinilmiştir. Daha sonra sorumluluğun amacım da kapsayacak şekilde sorumluluğun işlevi ortaya konulmuştur. Sorumluluğun özelliklerine sorumluluğun hukuki niteliği başlığı altında yer verilerek bu özellikler açıklanmıştır.İkinci bölümde, sorumluluğun unsurları, sorumluluğun bir kusursuz sorumluluk olması itibariyle kusur unsuruna yer verilmeyerek, zarar verici eylem, hukuka aykırılık, illiyet bağı ve zarar başlıkları altında belirtilerek ortaya konulmuştur. Bu unsurlar sorumluluğun doğumu için birlikte bulunması gerektiğinden bu bölümde incelenmesi zorunluluk teşkil etmiştir. Zarar verici eylem başlığı altında, sorumluluğa neden olan tapu sicilinin tutulması faaliyetinin kapsamı, içeriği ve tapu sicilinin tutulması faaliyetinden ne anlaşılması gerektiği etraflıca incelenmiştir. Hukuka aykırılık başlığı altında bu konudaki tartışmalara ağırlık verilmiş ve görüşümüz belirtilmiştir. Zarar başlığı altında sicilin tutulmasından doğan zararın varlığı, zararın varlığının belirlendiği an, zararın kapsamı ve zarar miktarının belirlenmesinde gözönüne alınacak hususlar belirtilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise, devlete karşı açılan tazminat davası, devletle birlikte müteselsilen sorumlu olan kişiler, sorumluluk nedenleriyle birlikte belirtilmiş, devletin kusurlu görevliye rücu davası ve bu davanın özellikleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled 11 State's Liability for Action on Land Registry“ the main principles, the conditions and the results of of states' liability have been examined.Our study encloses the examination of Article 1007 of Turkish Civil Code. During this examination, regulations of Civil Code No. 4721 and Turkish Code of Obligations No. 6098 have also taken into consideration.In the first part of the thesis, the style of the regulations related to states' obligation has been briefly mentioned. Then, the function of liability has been discussed in a manner of including the aim of liability. The qualifications of liability have been discussed under the heading of ”The Legal Character of Liability" where those qualifications have been explained.In the second part of the thesis, conditions of liability have been discussed under the headings of the act, illegality, causality and damage respectively. It has been an obligation to examine the conditions under these headings because this four elements should be met cumulatively for the initiation of liability. Under the first heading, the scope, content and the meaning of the act to keep land recordings have been discussed in detail. Under the heading of illegality, discussions about the issue have been predominantly examined and our standpoint has been mentioned. Under the third heading existence of damage, the time that the existence of damage has been determined, the scope, content damage and conditions which will be taken into consideration in order to calculate the damage has been mentioned.In the third part, action for compensation against the state and people who are jointly and severally liable with the state had been mentioned with the causes of liability. Under this part, the actions by the state against the culpable official and characterictics of these actions has been explained.