Göçmen kadınlarda dil problemi: Kamusal alanda dilsizlik
- Tez No: 317730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada iç göç ve/veya zorunlu göçe maruz kalan kadınların dil problemleri incelenmiştir. İstanbul ve Diyarbakır'da yaşayan, Türkçe bilmeyen ya da Türkçeyi sonradan öğrenmiş Kürt kadınların evin dışında dil üzerinden yaşadıkları sorunlar tartışılmıştır. Bu bağlamda, öncelikle göç kavramı,Türkiye'deki iç göç ve zorunlu göç incelenmiş, göçte kadınların deneyimini ortaya koymak için toplumsal cinsiyet rolleriyle göç analiz edilmiştir. Dil, hem kendi başına bir sistem olarak analiz edilmiş, hem de bireyin kendi öznesini kurmasındaki rolü, toplumun dil ile ilişkisi ve toplumda var olan bireyin iletişim için dili nasıl kullandığı irdelenmiştir. Sömürge ve göç bağlamında dilin etkisine değinilmiş, Türkiye'deki dil politikaları da tartışılmıştır. İstanbul ve Diyarbakır'da yapılan derinlemesine mülakatlarla, göçmen Kürt kadınların Türkçe bilmediklerinde ya da az bildiklerinde kamusal alanda yaşadıkları güçlükler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the language problems of women who migrated or were forced to migrate within Turkey have been analysed. Kurdish women who live in Istanbul and Diyarbakır without knowing Turkish, or who learned Turkish afterwards, struggle with language problems outside the household. In this context, migration has been analysed in two parts: forced migration and internal migration. In order to gather an understanding of women?s experiences of migration, gender roles in migration has been researched. Language has been focused on as a system on its own as well as in relation to society, along with the individuals? usage of language. Language has also been considered in relation to colonialism and migration as well as the politics of the Turkish language. Within the thesis, interviews with women in Diyarbakır and Istanbul have been conducted allowing the presentation of an analysis of the problems that Kurdish women experience when they speak no or little Turkish.