Tapu sicilindeki sınır ve yüzölçümü kayıtlarının düzeltilmesi
Rectification of boundary and surface area records in the land registry
  1. Tez No: 914295
  2. Yazar: ENES KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tapu sicilinde bulunan özel mülkiyete elverişli taşınmazların sınır ve yüzölçümüne ilişkin kayıtların resmi ölçüme dayalı olarak belirlenmesi öngörülür. Gerçek duruma uymayan plan sınırı ve tapu siciline kayıtlı yüzölçümü tutarı; hak sahibinin zarara uğraması, tapu sicilinin tutulmasından devletin sorumluluğu, coğrafi bilgi sistemlerinin alt yapısının beklenilen yararı sağlayamaması gibi devlet, toplum ve bireyler açısından çeşitli olumsuz sonuçlara neden olur. Aynı zamanda taşınmaz sınır ve yüzölçümünün resmi ölçüme dayalı olarak belirlenmesi ve düzeltilmesi, eşya hukukuyla kadastro mevzuatı arasında gizli gerilime yol açar. Çalışmada özel mülkiyete elverişli taşınmazların sınır ve yüzölçümünün belirlenmesi ve tapu sicilinde düzeltilmesi taşınmazların daha öncesinde tapuda kayıtlı veya kadastro görmüş olup olmamasına göre incelenmiştir. Sınır ve yüzölçümü kavramlarının teknik yönü ile bunlara ilişkin yapılan hataların tapu kütüğündeki diğer bilgiler kadar kolay anlaşılamaması gerçek duruma uymayan sınır ve yüzölçümü kayıtlarının düzeltilmesinde farklı hükümlerin ve yolların izlenmesini gerektirmiştir. Bu açıdan başta Türk Medeni Kanunu'nda öngörülen tapu sicilinin düzeltilmesi yolları olmak üzere kadastro haritalarının güncellenmesi, sayısallaştırma, Kadastro Kanunu m. 41'e göre hataların düzeltilmesi vb. diğer düzenlemelerin irdelenmesi ve bunların birbiriyle ilişkisinin ortaya koyulması noktasında katkı sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The records regarding the boundaries and surface area of lands eligible for private ownership in the land registry shall be determined based on an official cadastral survey. Inaccuracies in the plan boundary and the surface area registered in the land registry lead to various negative consequences for the state, society, and individuals, such as the loss of rightful ownership, the state's responsibility for maintaining the land registry, and the failure of the geographical information systems infrastructure to provide the expected benefits. There also arises a hidden tension between property law and cadastral legislation due to the determination and rectification of the boundaries and surface area of lands based on official cadastral surveys. In this study, the determination of the boundaries and surface area of lands eligible for private ownership and their rectification in the land registry are analyzed based on whether the lands were previously registered in the land registry and whether they were subject to official cadastral surveys. The technical nature of the concepts of boundary and surface area, as well as the full complexity of errors in other records in the land registry, require different provisions and approaches to be followed in the rectification process for boundaries and surface areas that do not comply with the facts. In this respect, this study aims to contribute to the literature by examining the methods of rectifying the land registry as stipulated in the Turkish Civil Code and other regulations in the Cadastral Law, such as updating cadastral maps, digitization, and error correction, while also revealing their interrelations.