Örgüt ikliminin girişimcilik yönelimi üzerine etkisi ve öğrenme yöneliminin rolü: Savunma sanayiinde bir araştırma
The effect of organizational climate on entrepreneurial orientation and role of learning orientation: A research in the defense industry
  1. Tez No: 446884
  2. Yazar: HÜSEYİN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Gelişen ve değişen çevrede organizasyonların rekabet avantajı kazanması, iç ve dış çevresine yön verebilmesi için çevresini kontrol altında tutabilmesi ve çevre koşullarına uyum sağlaması gerekmektedir. Organizasyonların bu şartları yerine getirmesi girişimcilik yönelimi özelliğine sahip olması gerekmektedir. Girişimcilik yönelimi, bünyesinde yenilikçilik, risk alma ve öngörülülüğü bulundurur. Organizasyonlarda girişimcilik yönelimini gerçekleştirmek için örgüt içinde olumlu bir hava yaratarak bireyin amaçlarının örgüt amaçlarıyla uyumlaştırılması ve organizasyon üyelerinin davranışlarının düzenlenmesi için uygun bir örgüt iklimine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda girişimcilik yönelimi uygun örgüt iklimi varlığında organizasyonların öğrenme yönelimli olması ile mümkündür. Öğrenme yönelimi özelliğine sahip organizasyonlar sürekli kendini yeniler ve geliştir. Bu noktalardan hareketle çalışmanın temel amacı girişimcilik yönelimi, örgüt iklimi ve öğrenme yönelimi kavramlarının ilişki düzeylerinin tespitidir. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde faaliyet gösteren savunma sanayii çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan katılımcı sayısı ise 448 olarak belirlenmiştir. Tez çalışmasının araştırma kısmından elde edilen veriler ile, her bir değişkenin birbirleriyle ilişkisinin pozitif ve anlamlı olduğunu, örgüt iklimi ile girişimcilik yönelimini ilişkisinde öğrenme yöneliminin kısmi aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda eldilen bulgular, yazın açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma çalışanların örgütlerine yönelik girişimci yönelimi algılarının önemini ortaya koymaktadır. Bunun gerçekleşmesi için organizasyonlarda çalışanların motivasyonunu artıracak faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve bununla birlikte organizasyonların sürekli öğrenme yapabilmesi için öğrenme yönelimlilik özelliklerini sahip olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In developing and changing environment, organizations should have competitive advantage, control its environment to lead it and adapt to conditions of the environment. Organizations should have entrepreneurial orientation in order to fulfill these requirements. Entrepreneurial orientation consists of innovativeness, risk taking and proactiveness. In order to carry out entrepreneurial orientation in organizations, there should be appropriate organizational climate so that the aims of the individual are adjusted to the aims of organization and behaviors of organization members are organized. At the same time, entrepreneurial orientation can be executed with appropriate organizational climate and learning orientation of organizations. Organizations which have entrepreneurial orientation continuously innovate and improve themselves. The main purpose of this study is to determine the association between Entrepreneurial Orientation, Organizational Climate and Learning Orientation. Defense industry firms in Ankara are included in this study. The number of participants in this study is 448. It has been found out that the data obtained from research part of the study, and the relationship of each variable with each other is positive and meaningful; learning orientation has the partial mediation effect on the relationship of organizational climate and entrepreneurial orientation. These results are of great importance in some perspectives. First of all, the results show the importance of entrepreneurial orientation perception of employees towards their organizations. In order to fulfill it, there should be activities to increase motivation of employees in organizations and organizations should have the features of learning orientation to conduct continuous learning.