Yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının işe angaje olma üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of green human resource management practices on work engagement
- Tez No: 943681
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yeşil insan kaynakları yönetimi örgütlerin insan kaynakları süreçlerine çevre dostu politikalar, sistemler ve uygulamalar entegre eden bir yaklaşım olarak tanımlanmaktadır. İşe angaje olma ise çalışanın işine ve organizasyonuna duygusal, zihinsel ve davranışsal düzeyde bağlanmasını ifade etmektedir. Bu araştırmada yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile işe angaje olma durumu arasındaki ilişkiye kavramsal bir çerçeve oluşturmak amaçlanmıştır. Bu araştırmanın verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Evren içinde yer alan bireylerin net sayısını belirlemek mümkün olmadığından evren belirsiz olup kolayda örnekleme yöntemi ile bu evrenden birincil veriler toplanmıştır. 222 kişiden oluşan bir örneklem üzerinden analizler yapılmıştır. Bu bağlamda yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, işe angaje olma düzeyini pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilediği, çalışanların işe angaje olma düzeylerini artırmada önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Analizlerde yeşil iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının erkek çalışanlar tarafından daha fazla benimsendiği, erkeklerin işe daha fazla enerji ve bağlılık gösterdiği tespit edilmiştir. İşe angaje olma düzeyinin yaş ilerledikçe artma eğiliminde olduğu görülmüştür. Medeni durumun işe angaje olma düzeylerini etkilemediği, eğitim düzeyi arttıkça yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarına yönelik algıların olumlu yönde değiştiği ve işe angaje olma düzeyinin arttığı görülmektedir. Sektörel farklılıkların yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve işe angaje olma üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu, kıdem süresi arttıkça işe angaje olma düzeylerinin arttığı ve yöneticilerin çevresel konulara daha duyarlı olduğu ve yeşil uygulamalara daha fazla katıldığı, işe daha fazla enerji ve bağlılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Green Human Resource Management (GHRM) is defined as an approach that integrates environmentally friendly policies, systems, and practices into an organization's human resources processes. Work engagement, on the other hand, refers to an employee's emotional, cognitive, and behavioral connection to their work and organization. This study aims to establish a conceptual framework for the relationship between green human resource management practices and work engagement. The research data were collected using a survey technique. Since the exact number of individuals in the population could not be determined, the population was considered undefined, and a convenience sampling method was employed. Analyses were conducted on a sample consisting of 222 people. The findings indicate that green human resource management practices positively and statistically significantly influence work engagement levels, playing a crucial role in enhancing employee engagement. Analyses revealed that male employees adopt green occupational health and safety practices more readily and demonstrate higher levels of energy and commitment to their work. Work engagement tends to increase with age. Marital status was found to have no effect on engagement levels, while higher education levels correlate with more positive perceptions of green human resource management practices and increased work engagement. Sectoral differences significantly impact both green human resource management practices and work engagement. Engagement levels rise with longer tenure, and managers exhibit greater sensitivity to environmental issues, participate more actively in green initiatives, and demonstrate higher energy and commitment to their work.