Aulus Cornelius Celsus ve De Medicina eserinde ideal hekimin nitelikleri
Aulus Cornelius Celsus and qualities of the ideal physician in his work De Medicina
- Tez No: 317748
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Medical History and Ethics, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezimizin amacı, Aulus Cornelius Celsus'un De Medicina'sında ideal hekimin niteliklerini incelemektir. Bu bağlamda, Antik Çağ tıp tarihi genel olarak ele alındıktan sonra Celsus ve eseri De Medicina tanıtılacak; De Medicina'nın içeriği ve üslubu üzerinde durulacak; Celsus'un ve eserinin tıp tarihindeki yeri ve önemi belirtilecek; tıp ekolleri ve Celsus'un bu ekoller ile ilgili görüşleri açıklanacak ve Hippokrates Yemini ile tıp etiği ilkelerinden söz edilip Celsus'un De Medicina'sında ideal hekimle ilgili ifadeler Hippokrates ve tıp etiği ilkeleri doğrultusunda incelenerek De Medicina'da ideal hekimin nitelikleri ortaya koyulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to examine qualities of the ideal physician in Aulus Cornelius Celsus?s De Medicina. In this context, after the ancient history of medicine generally is handled, Celsus and De Medicina will be introduced; the content and style of De Medicina will be dwelled on; the situation and importance of Celsus in history of medicine will be indicated; medical schools and the views of Celsus about these schools will be explained and the Hippocrates Oath with the principles of medical ethics by being mentioned, in Celsus?s De Medicina, statements regarding the ideal physician by being examined in accordance with Hippocrates Oath and the principles of medical ethics, the qualities of the ideal physician will be tried to put forward in De Medicina.