Self-representations of the misrepresented?selfhood and identity in autobiographical texts by native American authors
Amerikan yerli otobiyografilerinde benlik ve kimlik: Hatalı temsil edilenlerin kendini temsili
  1. Tez No: 317759
  2. Yazar: DEFNE TÜRKER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERBORA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sosyoloji, American Culture and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Amerikan Yerli Yazınını oluşturan metinler, politik amaçlı kimlik açılımları veya kimlik edinim eylemleri olarak özetlenebilir. Yüzyılları kapsayan bir çerçevede farklı biçimlerkazanan Amerikan Yerli otobiyografilerinin bütününe bakıldığında; az sayıda istisna dışında, çeşitli kimlik kurguları örnekleyen bu metinlerin benzer yönelimler sergilediğigözlemlenir. Bu yönelimler kültürel örüntüler olup, metinsellik yolu ile kimlik kurgulayan bireylerin içselliklerine dair ipuçlarını kapsar. Amerikan Yerlilerinin otobiyografik metinlerinde Amerikan Yerli kimliği, birlik ve toplumsallık temelleri üzerine kurgulanmaktadır. Bu metinlerin merkezinde, benlik ve toplum arasında birliği sağlama amacı ve buna ait çaba yer alır. Çünkü bireyin bütünselliği için olmazsa olmazönkoşul, birey ile aile/ toplum/ kabile arasında var olabilecek mesafenin kapatılmasıdır. Kısacası, metinlerde kurgulanan toplumsal bir kimliktir ve bu kimlik Amerikan Yerlilerinin geleneklerinden, tarihlerinden ve topraktan beslenir. Sözü edilen toplumsal yönelimin yanı sıra, Amerikan Yerli yazınında kimlik temsilini özgün kılan bir diğer nokta ise, metin ve yazar arasındaki birbirini besleyen ve üreten ilişkidir. Amerikan Yerli otobiyografilerinde, benlik metin üzerinden kurgulanır ve bu yolla metin, kurgulanan kimliğin temelini oluşturur. Böylelikle kelimenin yaratıcı gücü ile toplumsalkimlik üretilir. Her ne kadar günümüz Amerikan Yerli yazınında sözün yerini yazı almış olsa da, kelimeler sözlü yazına özgü mutlak yaratıcı güçlerini korurlar. Kelimeler benliğivücuda getirirken benlik de, metnin yaratım sürecinde, toplumun ve bütünün parçası olarak ortaya çıkar. Bu bağlamda, kimlik kurgusuna verilen önem, Amerikan Yerli yazınına has bir özellik iken, öyküler de kimlik üretiminin mutlak aracı halini alır. Sonuç olarak, Amerikan Yerli otobiyografilerinde özgün toplumsal kimlikler, sözlü yazın geleneğinin beslediği benlik örüntülerinin metin üzerinden üretimi veya kalıp tipler yoluile yapılan temsillerin bozulması yöntemleri ile kurgulanır. Bu tez özelinde, erken dönem Amerikan Yerli yazını örneklerinden yola çıkılarak, çağdaş metinleri de kapsayan bir çerçeve çizilmiş, Zitkala-?a, Scott Momaday, John Neihardt, Louis Owens,ve Sherman Alexie'nin yazınsal metinlerinin detaylı analizleri yapılırken, Paula Gunn Allen, Vine Deloria Jr., Louis Owens ve Gerald Vizenor'a ait kuramsal metinlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Native American literary practices can briefly be summarized as politically motivated acts of identity re-clamation. Looking at Native American autobiographical practices in their myriad forms over the centuries, it is possible to posit that with few exceptions, certain patters emerge that keep informing autobiographical texts that exhibit various positioning of subjectivities. These patterns are culture bound and give us clear clues to the perceptual horizons of the individuals that construct selves in textuality. As such, The Native American self is constructed through connectedness and communality. The attempt at establishing unision between the self and the community lies at the very crux of American Indian autobiographical practices, since the individual self needs to become whole while bridging any existing gaps between the self and the family/ tribe/ clan. In short the subjectivity created in textuality is a communal selfhood, which is firmly located within the sites of the history of the Native American peoples and the land with which ties need to be forged. In a similar vein, it can be argued that the relationship between the text and the author is another marker of Native American modes of selfrepresentation. In American Indian autobiographies, the self is constructed through textuality, and thus the text becomes the enabler of a subjectivity textually constructed. Consequently, through the creative power of the word, the communal self comes into being by way of textuality/ the written word. Thus orality now replaced by textuality, still attains the creative power of the word, since the word brings into being the self that creates the text and is created in the process as part of the community/ as part of the whole he/she does or opts to belong to. Then, the imminent aspect of Native American literary practices is its concern with identity politics, and stories are the ultimate means of identity construction. Hence, selfhoods, which are informed by traditional modes of oral literature are constructed or fake selfhoods are deconstructed through the refutation of stereotypical representations. In this context, from the earlier examples, to present day depictions, the works of Zitkala-?a, Scott Momaday, John Neihardt, Louis Owens, and Sherman Alexie are studied in detail alongside the critical works of Paula Gunn Allen, Vine Deloria Jr., and Gerald Vizenor.