Kur'an'ın muhataplarını ikna açısından sunduğu mukayeseli anlatımlar
In term of convincing of the counterpart comparative studies from Qur'an expression
  1. Tez No: 317770
  2. Yazar: VEYSEL GENGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yaratılan, akıl taşıyan ve vahye muhatap olanların takip ettiği bir takım fikirleri vardır. Bu fikirler kimi zaman Kur'ân'ın gösterdiği doğrultuda değildir. Kur'ân, kendisinin gösterdiği yoldan gitmeyen muhataplarını düzeltmek ister. Bunun için onların hatalı olan davranışlarının tashihine onları ikna etmek gerekmektedir. Hâliyle Kur'ân, muhataplarına onların bildiği şeyler üzerinden pek çok türde mukayeseler sunmaktadır.Bu çalışmada Kur'ân'ın muhataplarına onları ikna için sunduğu bu mukayeselerin türleri gösterilmiştir. Konu üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde konu ile alakalı kavramlar, ikinci bölümde Kur'ân'ın muhataplarına soru yoluyla, üçüncü bölümde ise dolaylı olarak sunduğu mukayese çeşitleri işlenmiştir. Araştırmanın hedefi ise Kur'ân'ın muhataplarını eğitirken onları ikna ve irşad için mukayese yöntemini nasıl kullandığının tespiti olmuştur.
Özet (Çeviri)
There are ideas for keep up with that idea of counterparts that have been created and assets in which the mind. In line with these ideas from time to time it is not displayed by Qur?an. The Qur'an itself counterparts who do not go the way it needs to be demonstrated.To do this The Qur?ân need to convince them to correct their faulty behavior. So The Qur?ân offers many kinds of things they know whom it is adressed comparisons.So in this study, The Qur?ân offer to persuade them to whom it is adressed thetypes of comparisions are shown. Topics are discussed in three sections. İn the first chapter concepts relevant to the subject, in the second chapter Qur?ân whom it is adressed directly, in the third chapter indirectly, its comparable variations processed. Objective of the study is detection that when The Qur?ân train counterparts to convince them and guided how Qur?ân has been use method compared.