Vakfiyesi ve muhasebe kayıtları ışığında Nurbanu Atik Valide Sultan Vakfı
In the light of wakfiye and account records, Foundation of Nurbanu Atik Valide Sultan
  1. Tez No: 317773
  2. Yazar: TİJEN SABIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızda medeniyetimizde önemli bir yer tutan vakıfların tek bir örnek çerçevesinde derinlemesine incelenmesine çalışılmış, bu şekilde vakıf sisteminin işleyişi hakkında somut veriler elde edilmiştir.Osmanlı İmparatorluğu'nun klasik döneminin sonlarında kurulan 1582 tarihli Nurbanu Atik Valide Sultan Vakfı araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bir sultan vakfı olarak hem büyüklüğü hem de işleyişi açısından bize önemli bilgiler sunmaktadır.Araştırmamızda ana malzeme olarak kullandığımız vakfiye tüm yönleriyle tetkik edilmiş, ulaşılan neticeler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Ayrıca vakfa ait ilk yüz­yılı kapsayan dönemde bulunan muhasebe kayıtları da incelenerek ekonomik ya­pıya ait bilgiler de elde edilmiştir.Vakfiye ve muhasebe kayıtları ışığında dönemin yer adları, okutulan ders ki­tapları, vakıf görevlilerinin isimleri de tablolar halinde gösterilmiştir.Çalışmamız sonunda elde ettiğimiz bilgilerin vakıf sisteminin anlaşılmasına kat­kıda bulunacağına ve diğer vakıflarla yapılacak mukayeselerle konunun daha derin­liklerine ışık tutulacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, charitable foundations(wakf) have an important place in our culture have been studied deeply in frame of one example and in this way data about the operation of wakf?s system has been obtaıned.Wakf of Nurbanu Atik Valide Sultan ?dating 1582- whıch was constructed at the end of classical period of Ottoman Empire is the subject of our study. As a sultan foundation gives us essential information about both greatness and its system.Act of foundation (vakfiye) which we used our main tool in our study has been analized from all aspects and the information obtained has been evaluated after a deep analysis. What?s more account records found in the first century of this foundation have been studied and data related to economic structure has been obtained.In the light of the records of wakf and account records, the name of the places of this period, books which were taught at that time and the name of the foundation officers have been shown in charts.We believe that the information we gained at the end of this study will contribute to understand the wakf?s system and will throw a light for further comparisons with the other foundations.