The effects of bank credits on economic growth in Turkey
Türkiye'de banka kredilerinin ekonomik büyüme üzerine etkisi
  1. Tez No: 317774
  2. Yazar: MÜGE ÇEÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Banka kredileri ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, yıllardır akademisyenler ve ekonomistler tarafından finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi bağlamında üzerine çalışılarak tartışılmış konulardan biridir. Önceki çalışmaların büyük çoğunluğunda banka kredilerinin ekonomik büyüme üzerindeki doğrudan etkisini incelemek yerine, banka kredileri diğer birçok değişkenle birlikte bir finansal gelişmişlik göstergesi olarak ele alınmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de banka kredileri ile ekonomik büyüme arasındaki doğrudan ilişkiyi araştırmakta ve incelemektedir. Çalışma, 2002:1-2012:1 arasındaki zaman serisini kapsayan GSYİH, banka kredileri ve kredi faiz oranlarına ait üçer aylık verilerle yapılmıştır. Çalışmanın ampirik kısmında birim kök testleri, VAR analizi, vektör hata düzeltme modeli, eşbütünleşim analizi ve Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Türkiye'de 2002-2012 yılları arasında banka kredilerinden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü nedensel bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between bank credits and economic growth is an issue that has been extensively investigated by academics and economists in the context of the link between financial development and economic growth. Most of the previous studies, however, treated bank credits as an indicator of financial development rather than investigating the direct effects of this variable on economic growth. This study searches and investigates the direct relationship between bank credits and economic growth in Turkey. The study is conducted with quarterly data of GDP, bank credits and credit interest rates covering the period 2002:1-2012:1. In the empirical part of the study, unit root tests, VAR analysis, vector error correction model, cointegration analysis and Granger causality test are used. The empirical results of the study show that there is a uni-directional causal relationship from credits to economic growth.