Yeni neoklasik sentezci para politikaları
Monetary policy in the new neoclassical synthesis
- Tez No: 317775
- Danışmanlar: PROF. M. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
1990'lı yılların başından itibaren gerek literatürde gerekse uygulamada para politikasının nihai ve öncelikli amacının fiyat istikrarı olması gerektiği konusunda yaygın bir kanaat oluşmaktadır. Buna neden olarak dünya ekonomisinde yaşanan global dezenflasyon olgusu gösterilmekte, sürdürülebilir bir büyümenin ancak ve ancak fiyat istikrarının sağlanması sonucu gerçekleşebileceği ortaya konulmaktadır. Tüm bu gelişmeler paralelinde Yeni Neoklasik Sentez enflasyon hedeflemesi stratejisini esas alan ve iktisadi ekoller arası uzlaşma zemini sağlayan bir teorik yenilik olarak popüler hale gelmekte, ekonomide yaşanan dalgalanmaları ortadan kaldırmak için mikro bileşenlerden hareket ederek makroekonomik istikrarın sağlanmasını hedeflemektedir. Yeni Neoklasik Sentez'in özünü enflasyon hedeflemesi oluşturmaktadır. Gelişmiş ülke ekonomilerinin ardından gelişmekte olan ülke ekonomilerinde de bu stratejinin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, hem enflasyon hedeflemesinin hem de Yeni Neoklasik Sentez'in popüleritesi giderek artmaktadır. Bu çalışmada Yeni Neoklasik Sentez çerçevesinde şekillenen teorik konular, para politikaları ve sentezin genel kabul görmüş modeli ele alınmaktadır. Çalışmada bir dinamik stokastik genel denge modeli olan Yeni Neoklasik Sentez modelinin Türkiye verileri ile çalışması eşanlı denklem sistem çözümü ile ekonometrik tahmin yöntemleri kullanılarak incelenmektedir. Sonuç olarak teorik olarak geçerliliği kabul edilmiş modelin uygulamada Türkiye için uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the 1990s, common belief occurs both in theorically literature and empirical that priority and final aim of the monetary policy must be price stability. In the form of its cause is noted global disinflation fact in the world economy. It is expressed, sustainable growth could be realize if price stability is provided. Under all these developments, New Neoclassical Synthesis is most popular which to be predicated on inflation target strategy and to bring an agreement between schools. To bring away the economic fluctuations, it is targeted macroeconomic stability via to exercise micro components. The essence of the New Neoclassical Synthesis is inflation targeting. Both developed and developing economies manage this strategy commonly, thereby inflation targeting and New Neoclassical Synthesis are accured their popularities. In this study, the theoretical issues patterned around the New Neoclassical Synthesis, monetary policy and general equilibrium model of synthesis which acknowledged are discussed. This study analyses success of the new neoclassical synthesis model which is a dynamic stochastic general equilibrium model with simultaneous equations systems solution which applied econometric forecast method. Finaly, this model which acknowledged theoretically is suitable for Turkey.