2-, 3- ve 4- aminobenzenusulfanamide moleküllerinin yapılarının titreşim spektroskopisi yöntemiyle deneysel ve teorik olarak incelenmesi
The experimental and theoretical investigation of the structure of 2-, 3- and 4- aminobenzenesulfonamide molecules by vibratioanal spectroscopy
- Tez No: 317819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada öncelikle molekül titreşim spektroskopisi, moleküler titreşimler, moleküler enerji için kuramsal hesaplama yöntemleri ve Gaussian 09 programı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmalarımızın teorik kısmında kullanılan metotlar ve deneysel kısmında kullanılan materyaller incelenmiştir.2-Aminobenzenesulfanamide, 3-Aminobenzenesulfanamide, 4- Aminobenzenesulfanamide molekülleri, deneysel ve teorik olarak incelenerek moleküler yapılar ve frekanslar analiz edilmiştir. Raman ve Infrared spektrumları, deneysel ve teorik olarak gözlemlenmiştir. Gaussian 09 programında yoğunluk fonksiyonu teorisi kullanılmıştır. Burada baz seti olarak 6-311 G(d,p) baz seti seçilerek moleküllerin kartezyen koordinatları, uygun geometrileri, bağ açıları, bağ uzunlukları, korelasyon grafikleri, titreşim frekansları hesaplanmıştır. Titreşim frekansları değerlerinin deneysel verilerle karşılaştırılmaları yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda moleküllerin fiziksel ve kimyasal yapıları, moleküller arasındaki etkileşmeleri tayin edilmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada deneysel ve teorik veriler arasında uyum olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
General information was given about methods of the theoretical calculation for especially molecular energy, molecular vibration spectroscopy, and molecular vibration and Gaussian 09 program in this study. Also were examined the used method in the theoretical part, the used materials in the experimental part of our study.2-Aminobenzenesulfanamide, 3-Aminobenzenesulfanamide, 4 - Aminobenzenesulfanamide molecules have been examined experimental and theoretical, the molecular structures and frequencies have been analyzed. Raman and infrared spectrums has been observed experimentally and theoretically. The density function theory was used in the Gaussian 09 program. Here, as a base set the 6-311 G (d, p) basis set was selected and the cartesian coordinates, the appropriate geometry, bond angles, bond lengths, correlation plots, vibration frequencies of molecules were calculated. Comparisons the values of vibration frequencies were made with experimental data. As a result of these comparisons, the physical and chemical structures of molecules, the interactions between the molecules were determined. In this study has been observed harmony between experimental and theoretical data.