Gevne Vadisi (Konya-Antalya) liken ve likenikol fungus florası
Lichen and lichenicolous fungi flora of Gevne Valley (Konya-Antalya)
  1. Tez No: 317820
  2. Yazar: MUSTAFA KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada Konya ve Antalya ili sınırları içerisinde kalan Gevne Vadisi'nin liken ve likenikol fungus çeşitliliği ortaya konmuştur. 47 lokaliteden toplananan liken ve likenikol fungus örneklerinin teşhisleri sonucu 225 liken ve 18 likenikol fungus olmak üzere toplam 243 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Çalışma alanından Zwackhiomyces turcicus Kocakaya, Halıcı & Aksoy isimli likenikol fungus türü bilim dünyasına tanıtılmıştır. Teşhis edilen 15 tür ve türaltı taksonu Türkiye için yeni kayıttır: Caloplaca aegatica Giralt, Nimis & Poelt, Caloplaca alnetorum Giralt, Nimis & Poelt, Caloplaca arnoldii subsp. arnoldii (Wedd.) Zahlbr. ex Ginzb., Caloplaca australis (Arnold) Zahlbr., Caloplaca bullata (Müll. Arg.) Zahlbr. Caloplaca pusilla (A. Massal.) Zahlbr. Candelariella aggregata M. Westb. Candelariella antennaria Räsänen, Fulgensia klementii Kalb, Lecanora flowersiana H. Magn., Lecanora invadens H. Magn. Megaspora verrucosa var. mutabilis (Ach.) Nimis & Cl. Roux, Psora cerebriformis W.A. Weber ve Rinodina colobinoides (Nyl.) Zahlbr., Xanthomendoza poeltii (S.Y. Kondr. & Kärnefelt) Søchting, Kärnefelt & S.Y. Kondr.'dır. Eldeki literatüre göre günümüze kadar Gevne Vadisi'nden herhangi bir liken kaydı yoktur. Dolayısıyla rapor edilen taksonların hepsi çalışma alanı için yeni kayıt durumundadır. Aynı zamanda çalışma alanında tespit edilen cins, tür ve tür altı taksonların teşhisi için teşhis anahtarı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the lichen and lichenicolous fungi composition of Gevne Vallley which takes place in the borders of Konya and Antalya provinces is presented. After determining the lichen and lichenicolous fungi specimens collected from 47 localities, 225 lichen and 18 lichenicolous fungi, totally 243 infrageneric taxa are reported. In the study area; one new species of lichenicolous fungi named as Zwackhiomyces turcicus Kocakaya, Halıcı & Aksoy was described. Besides, 15 determined infrageneric taxa are new records for Turkey: Caloplaca aegatica Giralt, Nimis & Poelt, Caloplaca alnetorum Giralt, Nimis & Poelt, Caloplaca arnoldii subsp. arnoldii (Wedd.) Zahlbr. ex Ginzb., Caloplaca australis (Arnold) Zahlbr., Caloplaca bullata (Müll. Arg.) Zahlbr. Caloplaca pusilla (A. Massal.) Zahlbr. Candelariella aggregata M. Westb. Candelariella antennaria Räsänen, Fulgensia klementii Kalb, Lecanora flowersiana H. Magn., Lecanora invadens H. Magn. Megaspora verrucosa var. mutabilis (Ach.) Nimis & Cl. Roux, Psora cerebriformis W.A. Weber ve Rinodina colobinoides (Nyl.) Zahlbr., Xanthomendoza poeltii (S.Y. Kondr. & Kärnefelt) Søchting, Kärnefelt & S.Y. Kondr. No lichen record is present from Gevne Valley up to date. Because of this, all the taxa reported here are new records for the study area. A key to the generic and infraspecific taxa reported in the study area is also provided.