Hemen hemen artan dizilerin uygulamaları
Applications of almost increasing sequences
  1. Tez No: 317827
  2. Yazar: AYŞEGÜL KETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çalışma boyunca kullanılacak temel tanım ve teoremler verilmiştir.İkinci bölümde, k?1 olmak üzere toplanabilme çarpanı kullanılarak elde edilen sonsuz bir serinin toplanabilmesi ile ilgili üç teorem ifade ve ispat edilmiştir.Üçüncü bölümde, bilinen toplanabilirlik tanımını genelleştiren bir tanım verilmiştir ve ikinci bölümde ispatlanan teoremler hemen hemen artan dizi kavramı kullanılarak daha zayıf şartlar altında bu tanıma genelleştirilmiştir.Dördüncü bölümde ise, yapılan çalışmalar ile ilgili sonuçlar verilerek çalışmanın amacı desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters.In the first chapter, basic definitions and the theorems that will be used throughout the study have been given.In the second chapter, for k?1 three theorems dealing with summability of an infinite series obtained by using summability factor are stated and proved.In the third chapter, a definition which generalizes the definition of the known summability is given and theorems, which are proved in the second chapter have been generalized to this definition under weaker conditions by using an almost increasing sequence.In the fourth chapter, the aim of the study is supported by giving corollaries related to studies.