Genelleştirilmiş mutlak matris toplanabilme metotları
Generalized absolute matrix summability methods
- Tez No: 596078
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde hemen hemen artan ve yarı \sigma-kuvvetli artan diziler kullanılarak sonsuz serilerin mutlak toplanabilmesi için yeterli şartlar belirlenmiştir. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın amacı ve önemi vurgulanmış ve sonraki bölümlerde kullanılacak olan temel tanımlar, teoremler ve lemmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, yöntem ve materyaller ile ilgili bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde,T=(t_{nu}) normal matrisi ile tanımlanan {\varphi}-|T,p_{n}|_{k} metodu kullanılarak elde edilen iki teorem ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, hemen hemen artan ve yarı \sigma-kuvvetli artan dizilerin {\varphi}-|T;\delta|_{k} metodu üzerine uygulamalarıyla ilgili üç teorem ispatlanmıştır. Beşinci bölümde, genel {\varphi}-|T,\beta;\delta|_{k} toplanabilme metodu kullanılarak elde edilen üç teorem ispatlanmıştır. Altıncı bölümde, sonsuz serilerin {\varphi}-|\bar{N},p_{n};\delta|_{k} toplanabilmesi üzerine üç teorem ispatlanmıştır. Son olarak, yedinci bölümde ise sonuçlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the sufficient conditions are determined to absolute summability of infinite series using almost increasing and quasi \sigma-power increasing sequences. The thesis consists of seven sections. In the first section, the aim and importance of the research are emphasized and the basic definitions, theorems and the lemmas which will be used in the following sections are mentioned. In the second section, informations about method and materials are given. In the third section, two theorems which obtained by using {\varphi}-|T,p_{n}|_{k} method, defined with the normal matrix T=(t_{nu}), are proved. In the fourth section, three theorems dealing with applications of almost increasing and quasi \sigma-power increasing sequences on {\varphi}-|T;\delta|_{k} method are proved. In the fifth section, three theorems which obtained using the general {\varphi}-|T,\beta;\delta|_{k} summability method are proved. In the sixth section, three theorems about {\varphi}-|\bar{N},p_{n};\delta|_{k} summability of infinite series are proved. Finally, in the seventh section, the results are expressed.