Güneş aktivitesi ile F10.7 cm güneş radyo akısı ilişkisi
F10.7 cm solar radio flux and solar activity relationship
  1. Tez No: 317826
  2. Yazar: ALPER ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tüm yıldızlardan olduğu gibi, Güneş'ten aldığımız veri ışıktır. İncelenen bu ışıkta meydana gelen değişimler, Güneş'in aktif bir yıldız olduğunun en önemli kanıtıdır. Temelde yıldızlarda var olan ve Planck Fonksiyonu ile ifade edilemeyen değişimlere ?Yıldız Aktivitesi? denir.Güneş'in Planck Fonksiyonu' na uygun olarak ışınım yaptığı düşüncesi, Kanada ve Kolombiya' da 1957 yılında yapılmaya başlayan ve 10.7 cm dalga boyunda yapılan gözlemlerden sonra değişti. Çünkü Güneş Planck Fonksiyonu' na uyacak şekilde kararlı bir ışınım yapmıyordu. Bu gerçeğin bulunmasını sağlayan 10.7 cm dalga boyunda Güneş gözlemleri önemlidir.Güneş aktivitelerinden biri olan leke çevrimleri, incelenen en güncel konulardandır. Bu sebeple önce leke oluşumları ve leke çevrimleriyle ilgili geniş araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, F10.7 cm akısı ile lekeler arasındaki ilişki ve Güneş leke çevrimlerine ait önceden elde edilen veriler kullanılarak geçmişte elde edilen leke-akı korelasyon katsayısına yakın bir değer elde edilmiştir. Bu sonuç doğru yöntemleri kullandığımızın bir göstergesidir.Sonuçta Güneş'in kararlı bir ışınım yapmadığı, üzerinde meydana gelen değişimlere paralel olarak ışınım miktarının değiştiği, yani Güneş'in aktif bir yıldız olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As with all of the stars, Data received from the Sun is light. The changes occured in the light are the most important proof that the sun is an active star. Basically, the changes existing in stars which can not be expressed in terms of Planck Function are called“Stellar Activity”.The idea that the Sun radiates obeying Planck function changed after observations at 10.7 cm wavelength started to make after 1957. Because the Sun wasn?t radiating stable obeying Planck Function. Solar observations at wavelength of 10.7 cm which enabled the discovery of this fact are important in this kind. Solar cycles which are one of the solar activities are the most popular subject examined.For this reason, firstly the researches are made about formation of cycles. In this study, using the relationship between sunspots and F10.7 cm flux and data on solar sunspot cycles obtained before we found a close approach for spot-flux correlation constant. This result is an indication that our method is correct.At the end, it is emphasized that the Sun doesn?t have stable radiation and the amount of radiation changes, so the Sun is actually an active star.