Grafit partiküllerinin yağ katkısı olarak AISI H11 çeliğinde sürtünme ve aşınma davranışı üzerine etkisi
The effect of graphite particles as lubricant additive on the friction and wear behaviour of AISI H11 steel
- Tez No: 317847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda tribolojik araştırmalar yağlara katkılar ekleyerek onların sürtünmeve aşınma özelliklerini iyileştirmek üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, ısıl işlemuygulanmış sıcak iş takım çeliği malzemeden numunelerin mikrosertlik ölçümleriyapılmıştır. Numunelerin kuru koşul, sade yağ ve ağırlıkça %5, %10, %15, %20 ve%25 grafit katkılı yağlarda aşınma ve sürtünme özellikleri incelenmiştir. Aşınmadeneyleri ball-on-disc geometrisinde gerçekleştirilmiştir. Ortalama sürtünme katsayılarıve aşınma izlerine bağlı olarak aşınma oranları hesaplanmıştır. Optik mikroskop veSEM ile aşınan yüzeylerin mikroyapı analizleri yapılmıstır.Çalışmada sonuç olarak, grafit partiküllerinin yağın aşınma ve sürtünmeözelliklerini iyileştirdiği görülmüştür. Deneylerde en iyi tribolojik performansı %5grafit katkılı yağ sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the tribological investigations have been focused on dispersingadditives into the oil lubricants to improve their friction and wear properties.Microhardness measurements of the samples made from heat treated hot work tool steelwere carried out in this study. The wear and friction behaviour of the samples wereinvestigated under dry conditions, base oil and 5%, 10%, 15%, 20% and 25% wt.graphite as oil additive. Wear tests were carried out by means of a ball-on-disc testconfiguration. Average friction coefficients and wear scar related wear rates werecalculated. The morphology of the worn surfaces were analyzed by optical microscopyand SEM.The study leads to the conclusion that addition of graphite particles improved thewear and friction properties of the lubricant. 5% graphite dispersed oil additiveexhibited the best tribological performance in the tests.