Melas esaslı katkı kullanımının beton özelliklerine etkisi
The Effect of using molasses based admixtures on the concrete properties
  1. Tez No: 104057
  2. Yazar: HÜSNÜ SURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
MELAS ESASLI KATKI KULLANIMININ BETON ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÖZET Ülkemizde ucuz ve kolay bulunabilir olması nedeniyle, melasın su azaltıcı katkılarda hammadde olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, değişik yörelerden temin edilen melas esaslı katkıların beton özelliklerine etkisini görebilmek amacıyla, kalsiyum lignosülfonat esaslı normal akışkanlaştırıcı katkı ile karşılaştırmalı deneyler yapılmıştır. Üretilen 16 seri betondan 2 tanesi 270 kg/m3 ve 320 kg/m3 dozlu şahit (kontrol) betonlarıdır. Diğer 14 seri ise aynı dozajlı betonlara, çimento miktarınm % 0.4 ve % 0.7' si kadar katkı eklenerek üretilmiş karışımlardır. Agregalann karışımdaki oranları sabittir ve bu oranlar karışımın granülometrik eğrisi B-16 referans eğrisi üzerinde olacak şekilde seçilmiştir. İşlenebilme, slump 13 ile 16 cm arasında kalacak şekilde sabit tutulmuştur. Üretilen 150x150x150 mm boyutlarındaki küp numuneler üzerinde 3., 7., 28., günlerde basınç deneyleri yapılmıştır. 28. günde basınç deneyi yapılmadan önce ultrases hızı değerleri de ölçülmüştür. Melas esaslı katkıların priz geciktirme etkileri için, betonlarda kullanılan oranlarda katkı kullanılarak çimento şerbetlerinin prize başlama ve priz bitiş süreleri ölçülmüştür. Ayrıca, katkılar yine % 0.4 ve % 0.7 oranlarında kullanılarak üretilen 40x40x160 mm boyutlarındaki harç numuneleri üzerinde rötre ve ağırlık değişimi deneyleri yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan melas esaslı katkılar, standartlarda normal akışkanlaştırıcı katkılardan istenen su azaltma şartım yerine getirmiştir. Bazı yörelerin melaslarının 3 günlük basınç mukavemetleri haricindeki tüm mukavemetler, standartlarda istenen değerleri sağlamıştır. Melas esaslı katkıların, kalsiyum lignosülfonat esaslı katkılara göre daha fazla priz geciktirdikleri göriilmüştür. Ultrases hızlan, rötre, ağırlık değişimleri bakımından melas ve kalsiyum lignosülfonat esaslı katkılar arasında belirgin bir fark ortaya çıkmamıştır. XII
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF USING MOLASSES BASED ADMIXTURES ON THE CONCRETE PROPERTIES SUMMARY The use of molasses based admixtures is widely spread due to its cheapness and easy availability in Turkey. In this study molasses based admixtures, which are provided from different places of Turkey and a calcium lignosulfonate based water reducer used in order to observe the difference of their effect on the concrete properties. Sixteen series of concrete was produced. Two of them were control mixtures with dosage of 270 kg/m3 and 320 kg/m3 cement. In the other fourteen series admixtures were used with a dosage of 0.4 % and 0.7 %, by weight of cement. The ratios of aggregates were calculated in order to make the grading curve of mixes on B-16 reference curve. The slump was kept at between 13 and 16 cm to ensure the same workability. Compressive strength tests were carried out on the 3th, 7*, 28* days, on the 150x150x150 mm sized cube specimens. Furthermore ultrasonic pulse velocity testing was performed on 28* day before carrying out the compressive test. The initial and final setting times of cement pastes were found due to the retarding effect of the admixtures. In addition, drying shrinkage and weight loss experiments of mortars were carried out on 40x40x160 mm sized mortar specimens which produced with the same admixtures. Molasses based admixtures used in this study, reduced more water than required for normal plasticizers in the standards. All the compressive strengths values attained limits in the standards, except 3* day compressive strengths of some molasses. Longer initial and final setting times were observed in the molasses based admixtures than calcium lignosulfonate based ones. There is no important difference between molasses and calcium lignosulfonate based admixtures, on ultrasonic pulse velocity, drying shrinkage and weight loss of concrete. Xlll