Melasın beton katkı maddesi olarak kullanılabilirliği ve betonun durabilitesine etkisi
Usability of molasses as a concrete admixture and its effect on durability of concrete
- Tez No: 104098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
MELASIN BETON KATKI MADDESİ OLARAK KULLANILABİLİRLİĞİ VE BETONUN DURABİLİTESİNE ETKİSİ ÖZET Bu çalışmada normal akışkanlaştrncı katkıların betonun durabilitesine etkisi incelenmiştir. Çalışmada, 2 adedi katkısız, 12 adedi katkılı olmak üzere toplam 14 tip beton üretilmiştir. Üretilen betonlarda, çimento dozajları 270 kg/m3 ve 320 kg/m, katkı miktarları da çimento dozajının % 0,4'ü ve % 0,7' si oranlarında kullanılmıştır. Normal akışkanlaştıncı katkı olarak, kalsiyum linyosülfonat esaslı ve melas esaslı katkılar kullanılmıştır. Maksimum dane çapı 16 mm olarak seçilen agrega kullanılarak üretilen her tip betondan 7x7x7 cm boyutlarında küp ve 7x7x28 cm boyutlarında prizma numuneler üretilmiştir. Küp numuneler üzerinde; basmç, uhrases hızı, ağırlık değişimi ve kılcal su emme deneyleri, prizma numuneler üzerinde ise; eğilme, uhrases hızı, ağırlık değişimi ve boy değişimi deneyleri yapılmıştır. Her beton tipine ait küp ve prizma numunelerden 2'şer adedi ağırlıkça % 10'luk sodyum sülfat çözeltisine, 2'şer adedi ise kirece doygun su içerisine konmuştur. Sodyum sülfat çözeltisi 15 günde bir yenilenmiştir. Durabilite çalışması için 90 gün boyunca su ve çözeltide bekletilen numunelere, 15 günde bir sudan ve çözeltiden çıkarılarak ağırlık değişimi, boy değişimi ve uhrases hızı ölçümleri yapılmış, üretim tarihlerini takip eden 125. gün sonunda da basınç ve eğilme deneyleri yapılarak mukavemetleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, sadece kirece doygun su içerisinde bekletilip 35. günde basınç ve eğilme deneyi yapılan numuneler ile birlikte değerlendirilmiştir. Bu çalışma sınırlan içerisinde elde edilen sonuçlar incelendiğinde, melas ve kalsiyum linyosülfonat esaslı katkılarla üretilmiş betonların zararlı ortamdan olumsuz yönde etkilenmediği, basmç ve özellikle eğilme mukavemetlerinde artışlar olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla beraber uhrases hızı ve ağırlıklarda da bir miktar artışların olduğu göze çarpmaktadır. Durabilite açısından beton numunelerde yapılan kılcal su emme deneylerine göre, katkılı betonlardaki kılcal boşlukların, katkısız betonlara göre daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden, betonlarda bu tür akışkanlaştıncı kullanıldığında betonların durabilitesi daha iyi olabilecektir. xu
Özet (Çeviri)
USABILITY OF MOLASSES AS A CONCRETE ADMIXTURE AND ITS EFFECT ON DURABILITY OF CONCRETE SUMMARY In this study; the effect of normal plasticizers on durability of concrete was investigated. During this study; 14 types was produced of concrete that 2 of them were with admixture and 12 of them were without admixture. In these concrete; dosages of the cement were 270 kg/m3 and 320 kg/m3, the admixtures ratios were used 0,4% and 0,7% of cement dosages. The admixtures based on calcium lignosulphonate and molasses were used as normal plasticizers. By using of selected aggregate which has maximum diameter of 16mm, cubic specimens of 7x7x7cm and prismatic specimens of 7x7x28 cm for all types of concrete were produced. Compressive strength, ultrasound velocity, weight variation and capillary water absorption tests for the cubic specimens and flexural strength, ultrasound velocity, weight variation and length variation tests for the prismatic specimens were done. Two specimens with cubic and prismatic shape from each type of concrete put into sodium sulphate solution which has 10% of concentration by weight and the others of two specimens put in to the water saturated with lime. Sodium sulphate solutions used for tests, were renewed in every 15 days. The specimens were kept in the water and the sodium sulphate solutions during 90 days for the durability tests. In every IS days, specimens were taken out of the liquids and for all of them, weight variation, length variation and ultrasound pulse velocity tests were done. In the 125th day of the hardened concrete specimens, flexural and compressive strength tests were done. The results were evaluated together with the specimens which kept in the water saturated with lime for 35* day. In this work, the concrete specimens produced by admixtures based on molasses and calcium lignosulphonate, were not damaged by sodium sulphate solutions and their compressive strength and particularly their flexural strength were increased. Nevertheless; it was observed that ultrasound pulse velocities and weights of specimens were increased. According to the capillary water absorption tests made on the specimens for durability; the capillary voids in the concrete with admixtures were seen being less than the control concrete. Therefore, the durability strength of concrete with normal plasticizers would be better than without plasiticizers. xui