Örgülü çaprazlanmış modüller üzerine
On the braided crossed modules
  1. Tez No: 317869
  2. Yazar: HATİCE GÜLSÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMMAHAN EGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Örgülü Çaprazlanmış Modüller Üzerine başlıklı bu yüksek lisans tezi, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, öncelikle tam kategori kavramını anlamamıza yardımcı olacak bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Daha sonra, tam kategori tanımı verilerek, kümeler kategorisinin tamlığı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde, cebirler üzerinde çaprazlanmış modül kavramı örneklerle birlikte yer almaktadır. Ayrıca çaprazlanmış modüller kategorisinin tam kategori olduğu detaylarıyla verilmiştir. Yine bu bölümde, 2-çaprazlanmış modül ve özel hali olan örgülü çaprazlanmış modül kavramları tanıtılmış ve örgülü çaprazlanmış modüller ile ilgili örneklere yer verilmiştir. Son olarak, örgülü çaprazlanmış modüller kategorisinin bir tam kategori olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis, titled On The Braided Crossed Modules, consists of two chapters. In the firs chapter, we recall some fundamental notions which is related to the notion of the exact category. Later, the definition of exact category is given and exactness of the category of sets is deeply examined. In the second chapter, the notion of crossed modules of algebras takes place with some examples. Furthermore, it is given that the category of crossed modules is exact category. Also we mention the notion of 2-crossed module, braided crossed module which is special case of that and given some example of braided crossed modules. Finally, we proved that the category of braided crossed modules is an exact category.