Bazı heterosiklik polimerler üzerinde teorik çalışmalar
Theoretical studies on some heterocyclic polymers
- Tez No: 317868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARSLAN, PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yapılan bu çalışmada, çeşitli teorik yöntemler kullanılarak çeşitli furan oligomerlerinin, furan polimerlerinin, siyano ve metoksi sübstitüe furan polimerlerinin nötr, katyonik ve dikatyonik durumlarının elektronik enerji değerleri (HF), bağ uzunlukları, dolu olan en yüksek enerji orbitali (Highest Occupied Molecular Orbital - HOMO) ve boş olan en düşük enerji orbitali (Lowest Unoccupied Molecular Orbital - LUMO) geçiş değerleri, bant aralıkları ve ultraviyole (UV) spektrumları hesaplanmış, ardından iletkenlik değerlerinin polimer uzunluğu ve bağlanan yan gruplarla nasıl bir değişim gösterdiği hesaplanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bazı moleküller için katkılama (doping) çalışmaları yapılmış, katkısız durumlarla karşılaştırmalar yapılarak sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, electronic enegy (HF), bond length, energy value of HOMO (Highest Occupied Molecular Orbital) and LUMO (Lowest Unoccupied Molecular Orbital), band gap, and ultraviolet (UV) spectrum of some furan oligomers, polymers and cyano and metoxy substituted polyfuran molecules in neutral, cationic and dicationic state have been studied and conductivity values have been calculated by using some different theoretical computation techniques. The effect of polymer chain length and kind of substituent on conductivity values tried to be explained.Some doping studies have been carried out on some polyfuran molecules to compare the conductivity of doped and un-doped form of polyfuran, and results are discussed.