Spirulina platensis'in (Cyanophyceae) yem katkı maddesi olarak değerlendirmek üzere üre ve tavuk gübresi kullanılarak üretimi
Production of Spirulina platensis (Cyanophyceae) by using urea and chicken manure for evaluate as feed additive
  1. Tez No: 317879
  2. Yazar: ÖZLEM SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL KARGIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, S. platensis üretiminde azot kaynağı olarak kapalı kümeslerden toplanan kuru tavuk gübresi kullanılmıştır. Denemede kullanılan kültür hacmi 10 L olup, başlangıç alg konsantrasyonu 500 filament/mL olarak ayarlanmıştır. Çalışma laboratuvar koşullarında kesikli üretimle, 10 gün boyunca, 34±1oC sıcaklıkta, pH 10 değerine ayarlanarak yürütülmüştür. Denemede kültür ortamına kuru tavuk gübresinden (KTG) 200 g eklenmiştir. I. ve II. beslemede, kontrol grubunda KTG'nin etkisini test etmek için, KTG'ye ekim yapılmıştır. I. beslemede, kontrol grubu dışındaki gruplara sırasıyla I. grup 2 mg/L üre (KTG+Üre); II. grup 2 mg/L üre ve 40 mg/L sodyum bikarbonat (KTG+Üre+NaHCO3); III. grup 40 mg/L sodyum bikarbonat (KTG+NaHCO3); şeklinde besleme yapılmıştır. II. beslemede; bu oranlar yarı yarıya indirilerek besleme yapılmıştır. Hasat S. platensis materyalinde kimyasal (ham protein, ham yağ ve yağ asitleri analizi) ve mikrobiyolojik (toplam bakteri sayımı ve toplam koliform sayımı) analizler yapılmıştır.I. beslemede, en yüksek ortalama hücre artışı 289,70 filament/mL değeri ile I. gruptan, II. beslemede, 296,50 filament/mL ile II. gruptan elde edilmiştir.I. beslemede; I. grupta en yüksek spesifik büyüme hızı altıncı günde 0,21 gün?1 olup, µmax 0,30 ikiye katlanma süresi/gün olarak tespit edilmiştir. II. besleme yönteminde II. grupta en yüksek spesifik büyüme oranı altıncı günde 0,08 gün?1 olarak bulunmuş ve µmax 0,12 ikiye katlanma süresi/gün olarak kaydedilmiştir.I. beslemede, protein oranları en yüksek III. gruptan (% 43,78) elde edilirken, en yüksek lipit oranları KTG (Kontrol) grubundan (% 4,82) tespit edilmiştir. II. beslemede, protein oranları en yüksek I. gruptan (% 44,98) elde edilmiştir. En yüksek lipit oranları KTG (Kontrol) grubunda (% 4,96) gözlenmiştir. I. beslemede I. grup Kaprik asit, Palmitik asit, Cis?10 Heptadesenoik asit, Stearik Asit, Linoleik Asit, SFA açısından zengin bulunmuştur. II. beslemede III. grup Kaprik, Laurik, Miristik, Heptadesenoik Asitçe zengin bulunmuştur. I. beslemede II. grup, II. beslemede I. grup GLA açısından zengin bulunmuştur. I. beslemede ?-Linolenik Asitin II. grupta, II. beslemede I. grupta en yüksek olduğu tespit edilmiştir.Mikrobiyolojik değerlendirmeler sonucu toplam bakteri sayıları I. beslemede en yüksek I. gruptan 8,2x109 kob/g; II. beslemede III. gruptan 7,3x1010 kob/g olarak tespit edilmiştir. Koliform bakteri açısından I. besleme yöntemi steril; II. besleme yönteminde en yüksek koliform bakteri III. gruptan 1,8x106 kob/g elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dry chicken manure from closed-system poultry house has been used as nitrogen source for production of Spirulina platensis in this study. In the experiment, culture volume was 10 L and initial algae concentration has been adjusted as 500 filament/mL. The study has been carried out by means of batch culture technique at 34±1oC and pH=10, for duration of 10 days at laboratory conditions. 200 g dry chicken manure (DCM) has been added into culture medium in the experiment. Inoculations have been realized into DCM in first and second feedings in control groups to test effect of DCM. During the first feeding, have been fed with those diets, respectively: 2 mg/L urea (DCM+Urea) for the first group, 2 mg/L urea and 40 mg/L sodium bicarbonate (DCM+Urea+NaHCO3) for the second group, 40 mg/L sodium bicarbonate (DCM+NaHCO3) for the third group. In second feeding, chemical which added the medium, was reduced to half. After the harvesting of S. platensis materials were analyzed by some chemical (crude protein, crude fat and fatty acids) and microbiological (total bacterial count and total coliform count) analyzes.During the first feeding, the highest mean cell increasing has been recorded in the first group with a value of 289.70 filament/mL, in the second feeding has been determined with 296.50 filament/mL from II. group. In first feeding, the highest specific growth rates have been determined as 0.21 day-1 on 6th day and µmax is 0.30 doubling time/day for the first group. During the second feeding, the highest specific growth rate has been determined as 0.08 day-1 on 6th day and µmax is 0.12 doubling time/day for the second group. In the first feeding, the highest protein proportions have been found out in the third group (% 43.78). The highest lipid proportions have been determined in the control (DCM) group (% 4.82). In the second feeding, protein proportion in the first group (% 44.98) was found the highest. The highest lipid proportion have determined in the control (DCM) group (% 4.96). The first group has been found out rich in Capric, Palmitic, Cis?10 Heptadecanoic, Stearic and Linoleic Acid, SFA during the first feeding. The third group has been found out rich in Capric, Lauric, Miristic, Heptadecanoic Acid during the second feeding. The second group in the first feeding and the first group in second feeding have been found out rich in GLA. The highest level of ?-Linolenic Acid has been determined in the second group during the first feeding and first group during the second feeding.After a series of microbiological studies results, while the total bacteria counts of the first feeding?s the highest value was 8.2x109 cfu/g, in the second feeding?s 7.3x1010 cfu/g. For coliform bacteria count, first feeding groups were sterile, the second feeding group?s the highest value was 1.8x106 cfu/g.