Eğridir Gölü kerevitlerinden (Astacus leptodactylus salinus Norduman 1842) yapay olarak elde edilen yavruların yaşama oranlarının tespiti üzerinde bir çalışma
- Tez No: 28163
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışma Eğirdir Gölü. :' nde 1785 yılında çıkan kerevit vebası hastalımı nedeniyle sayıları oldukça azalan kerevitlerin sağlam görünenlerinden yapay yöntemlerle yavru, elde etmek ve bu yavruların üç aylık süre il© yaşama oranlarının saptanması ama cı y 1 a y ü r ü t ü. 1 m ü «» t. ü r. Bu çalışmada 209 sağlıklı görülen yumurtalı di«»i kerevit adaptasyon tanklarına konulmuş ve adaptasyon süresince 89 yumur talı dişi kerevit ölmüştür, Fiberglas kuluçka kanallarında (200 ;.; 50 k 20 cm») inkübe edilen 40 yumurtalı dimiden 1763 adet 1 1. d ö fiHdt 1 a r va e 1 de edil m i ş t i r, Elde edilen larvalar ilk on gün ticari Sı^İJluJLİJlil MfiLi. ve ?fi top lank tonik orqanizmalarla, daha sonra Ar tem i a sal i na naug 1 i i ve Dapjınjja gjj...» ile beslenmişlerdir. Larvalara yumurtadan çıkıştan 30 gün sonra, k ı y :t. 1 m ı ş tase balık eti ve Char a sja... verilmeye baş- lanmıştır. Yavruların yaşama oranlar 3. 10' ar günlük per i yadlar halin de incelenmiş ve ölümlerin istatistik! olarak önemli olup, olma dığı (P>0.05) Z kontrolü ile bulunmuştur. Larvaların 3 aylık deneme? sonunda yaşama oranları "/. 42.94 o 3. a r a k bu 1 u nnıuşt ur » VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present, work was carried out to determine the survi val rate of artificially produced young crayfish in three month trial healthy looked brood sise crayfish was fished from Lake of Eğirdir which their population had been dramatically dropped to the negl igable amounts after break of crayfish plague disease in 1985. In this study 209 female? crayfish eggs carrying were pla ced in to the adaptation tanks however 89 female crayfish were died during the adaptation period After incubation period totally.1.763 young crayfish obtained from 40 female crayfish which ; were incubated at the fiberglass hatching canals (200 k 50 ;.; 20 cm» in size) covered with metal net,, The hatched larvae? was fed commercial Spi rulina sp^ and phytoplanktonic organism in first ten clays and then Artemdjg. ŞLaJLJL.- Dâ. IH&MJLİÜ. anc! I2.§li.tlİ..D.â. So.» were used as living food source Thirty days after the young crayfish was fed by trash fish and Char a sp_»... The survival rate of the young crayfish was determinated every ten days during the trial period Z control test has been u s e d f o r t h e s t a t. i t i c: a I a n a 1 y s i s < P > 0. 0 5 5 Survival rate of the young crayfish was found 42.94 7. at t. h e e n d o f t. h e t r i a 1. IX